Бум на "ало" измамите в Добричко
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Септември 2024 14:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бум на "ало" измамите в Добричко

/КРОСС/ Бум на телефонните измами през последната седмица в Добричко. За броени дни случаите там са 4. Органите на реда призовават хората да разговарят повече с възрастните си близки, които са основният обект на посегателствата. Обикновено се залавят само „мулета", защото поръчителите действат от чужбина. Мошениците запазват основните схеми на измама, но стават все по-арогантни и агресивни.

Само за броени дни в Добричко са осуетени 4 опита за телефонни измами, а в един от случаите 80-годишна жена е дала 15 600 лева на непознат. В края на седмицата имахме фрапиращ сигнал в Балчик. Непознат мъж звъни на стационарния телефон на 80-годишна жена в крайморския град като заявява, че синът й е арестуван и е необходимо да събере дрехи и сума пари, които да предостави, заяви Стоян Стоянов, говорител на ОДМВР-Добрич.

В паника жената събира заръчаното и го слага в сак, който предава на непознат пред входа на жилището си. Колегите успяха да идентифицират така нареченото „муле". Успяхме да установим сумата пари, както и дрехите. Същите са иззети по надлежния ред и съответно предадени на потърпевшата жена, посочва Стоянов.

Преносителят на парите се оказва таксиметров шофьор, който е заловен на граничен пункт Дуранкулак. Трудно е да се стигне до фактическите извършители, тъй като „мулетата" във всички случаи изнасят парите в чужбина и по-конкретно на територията на Румъния", посочва прокурор д-р Даниел Илиев, говорител на Районна прокуратура Добрич.

„Ало" измамниците са български граждани, които пребивават за кратко в северната ни съседка, докато извършват ударите. За да бъдат заловени обаче е необходимо съдействие от румънските власти. Не винаги обаче измамата може да бъде пресечена. Последните опити са по схемата: инкасатор иска да му се платят просрочени сметки за ток или вода, или пък за отстраняване на авария. В нея вече се включват и мними колекторски фирми. Най-уязвимата група си остават възрастните и самотно живеещи хора.

Полицията и прокуратурата редовно провеждат срещи с пенсионери в малките населени места за разясняване на измамните схеми, но те не секват. Затова е необходимо по-младите да разговарят с родителите си, категорични са специалистите.