/КРОСС/ България трябва да води много по-адекватна и активна политика към Република Северна Македония, но като подхожда като към престъпници към политици и общественици в Скопие, които градят политиката на страната върху омразата към България и българите. За такива трябва да има санкции - да им бъде отнемано българското гражданство, ако имат такова, да бъдат завеждани дела за насаждане на етническа омраза и ксенофобия срещу онези, които твърдят, че българите сме татари, цигани, фашисти, окупатори. Съвсем друго обаче трябва да е отношението към обикновените граждани в РСМ, отношението към тях трябва да е като брат към брата, защото те не са виновни, че излюпеният в люпилните на сръбската УДБА „македонски елит" е решил да ги направи курбан на идеята за Велика Албания, но не и да признае историческата истина, че в Македония има българи.
Това заяви вчера в своя позиция лидерът на ВМРО - Българско национално движение д-р Красимир Каракачанов по повод информацията, че ЕС отделя Северна Македония от Албания по пътя на преговорите за членство. Според него решението е правилно, защото упоритостта на Скопие да води антибългарска политика и да се конфронтира с България спираше преговорния процес и за Албания. Най-накрая европейците разбраха, че с тези югоносталгични чугунени кратуни в Скопие не може да се води нормален диалог. Албания продължава напред, а Северна Македония ще остане в кошарата, в която я вкараха твърдоглавите ѝ и мразещи българите нейни политици, посочва той.
Каракачанов напомня за големия натиск от ЕС и САЩ още през 2020 г., когато България е водила преговорите с Македония и споделя, че усещането му е, че натискът да се забърза процеса е бил повече заради Албания, отколкото заради РСМ. Още тогава лидерът на ВМРО в качеството си на вицепремиер е отправил предложение към комисаря по разширяването Оливер Вархейи да отделят Македония от Албания, тъй като албанската държава изпълни всички изисквания, включително и тези за признаване на българско малцинство.
Антибългаризмът, насаждан от управляващите в Скопие през последните десетилетия, може да доведе до засилване на албанския сепаратизъм. Ясно е, че започвайки преговори Албания след 10-15 г. ще стане член на ЕС, докато Македония за този период може и да не започне преговори. Каракачанов напомня, че над 30% от населението на РСМ са етнически албанци. Според него това е сериозна заплаха за сигурността в региона с оглед настроенията на албанците в Албания, Косово и Македония за създаване на една държава.
България не може да чака само чиновниците в Брюксел. Българската политика трябва да е много по-активна, ако искаме утре да не граничим с една Велика Албания, а да граничим с една братска Македония, категоричен е Красимир Каракачанов.