Туристически маршрут "Черноморски път" възможност за развитие на трансграничен алтернативен туризъм
Секция: Туризъм
30 Септември 2024 13:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Туристически маршрут "Черноморски път" възможност за развитие на трансграничен алтернативен туризъм

/КРОСС/ На последното си заседание Комисията по въпросите на младежта и спорта прие решение за подкрепа инициативата на Велоклуб "УСТРЕМ" и Туристическо дружество "Родни Балкани" - Варна за създаването и развитие на велосипеден и пешеходен туристически маршрут "Черноморски път" по крайбрежието на България, Румъния и Турция.

На заседанието присъстваха също заместник министъра на туризма Павлин Петров, Десислава Михалкова - главен експерт в Дирекция "Туристическа политика", Весела Марева - директор Дирекция "Младежки политики" в Министерство на младежта и спорта, Светла Георгиева - директор Дирекция "Спорт за всички и спорт за учащи" и Радостина Петрова от сдружение "Велоеволюция", която имаше задачата да представи инициативата. Комисията също така препоръча на отговорните ресорни министерства да предприемат съответните действия за съдействие и реализация на инициативата. Предложението беше подкрепено единодушно от всички народни представители членове на Комисията.

Целта на инициативата е да се привлече вниманието на туристическата и спортна общност, бизнеса и държавните институции към създаването на туристически маршрут по Черноморското крайбрежие на Румъния, България и Турция, по подобие на международните трансконтинентални пешеходни маршрути E3E4 и E8 (преминаващи през територията на България), както и системата от трансевропейски велосипедни маршрути ЕвроВело. В цялостният си вид маршрутът ще свързва Констанца, Варна, Бургас и Истанбул, като по този начин ще бъде също връзка между велосипедните маршрути ЕвроВело 6 и ЕвроВело 13, и пешеходните E3 и E8. Идеята на сдруженията датира още от 2010-2011-а година, като в този й вид я доразвиват в периода 2015-2017-а, а в годините оттогава насам работят целенасочено върху проучването и избирането на пътеките и популяризирането на инициативата.

 

Желанието на инициаторите е „Черноморски път" да се развие като отделен маршрут в системата на европейските пътеки за дълги разстояния и в системата на ЕвроВело, като се обособи под формата на споделено ползване от пешеходци и велосипедисти, а в един бъдещ етап на развитие да осигури възможност за преминаването му и от хора в неравностойно положение. Избраният маршрут е разработен така, че да преминава максимално близо до морето и използвайки предимно черни и горски пътища и пътеки (също и асфалтови, където няма други възможности), да свърже малките и големи населени места с основните туристически центрове и курортни зони по крайбрежието.

"Черноморски път" обхваща познати, слабо и/или напълно непознати природни, културни, исторически и археологически забележителности по крайбрежието и в близост до него, същевременно давайки достъп до населено място през всеки 10-20 км. По този начин се насърчава и позволява удължаването на туристическия сезон по Черноморието, чрез развитието му не само в посока плажен туризъм, но и във всички други възможни форми на алтернативен туризъм, които региона предлага, тъй като маршрута на практика може да се използва целогодишно. Също така биха се предоставили възможности за подобряване на бизнес условията, връщане на младите хора и "съживяване" на малките населени места, опазване и популяризиране на забележителностите, ще се спомогне за съхраняване на традициите на хората от крайбрежието - бит, култура, празници, кухня", допълват от Велоклуб "Устрем" и ТР "Родни Балкани".

 

Инициативата е официално подкрепена от Министерство на Транспорта, Общините Варна, Бургас, Каварна и Констанца, Български туристически съюз, редица спортни клубове и туристически сдружения, хотелски комплекси, туристически агенции, фирми, а също и от European Ramblers Association и председателя на работната група за Е-маршрути, като по време на тяхната годишна конференция в началото на октомври месец идеята за "Черноморски път" със съдействието на БТС ще бъде за първи път представена пред широка международна публика.

 

Организаторите разясняват също, че Туристически маршрут "Черноморски път" има потенциал да бъде развит до пълна обиколка на Черно море в един по-далечен етап, като по този начин предостави единствено по рода си преживяване на туристите, позволявайки преминаване през разнообразната палитра от народи, култури, езици, традиции, забележителности, природни, географски и климатични особености, на която сме свидетели в района около Черно море. В тази връзка ролята на България като инициатор на този маршрут и първо място, където може да бъде изграден, ще допринесе за по-голямото признание и популярност на държавата ни сред международната туристическа общност, ще спомогне и насърчи създаването и развитието на комплексен туристически продукт, който да утвърди региона като основна и целогодишно предпочитана туристическа дестинация на Балканите, Европа, а вероятно и в света.

 

"Уточняваме, че за момента маршрутът не е маркиран, но може да се види в реално време и свали гпс-следа от няколко онлайн платформи, като периодично се правят промени в зависимост от проходимостта на дадени участъци или оптимизация. В определени случаи се разграничават пътеки подходящи за велосипедисти и такива подходящи за пешеходци, като ползването и на двата типа е споделено и зависи най-вече от уменията на преминаващия" казват от сдруженията.

От следната връзка бихте могли да разгледате най-подробно и лесно велосипедния и пешеходния вариант на маршрута -  Черноморски път. Легенда:

- син цвят - велосипеден;

- червен цвят - пешеходен;

- жълт цвят - алтернативни пътеки за вело/пешеходно преминаване;

- оранжев цвят - места набелязани за кастрене и почистване.