/КРОСС/ Зелената сделка е тежко малоумие. Оказа се, че никой не поема отговорност за това, че тласнаха Европа да прави съвършено ненужно зелено изпълнение в най-невъзможния момент. Това бива коригирано, коригира се за Германия, за Франция, но за България - не. Това каза социологът Андрей Райчев в предаването „Тази събота" по бТВ.
Реакцията на България срещу Зелената сделка и събитията в последния работен ден на 50-то Народно събрание според него показват, че следващият премиер трябва да настоява за предоговаряне на условията по нея.
Провалът на управлението на Урсула фон дер Лайен а мълчаливо приет от почти всички страни членки, посочи политическият анализатор Георги Харизанов. „За последните 20 години делът на Европа в световната икономика се е свил наполовина. В същото време всички приветстват доклада на Драги. Всички, които през годините изразяваха на власт своята критика, бяха наричани „евроскептици", „агенти на Путин", „четирихилядници", а всички тези неща намериха своето отражение в официален документ", коментира той.
Битката срещу Зелената сделка не бива да се прави по начина, на който станахме свидетели в парламента, подчерта Харизанов.
По думите му в предизборната кампания липсва разговор за бъдещето, не се говори и за политика. „Говори се за харчове, говори се за това колко е лош другият. Големият разговор за бъдещето, за това как ще изпреварим другите държави, как няма да сме последни аз не го виждам", коментира политическият анализатор.
Социологът посочи, че при 2 милиона гласуващи 14%, колкото е подкрепата за ПП-ДБ, означава 28 000 души. ГЕРБ събира подкрепата на по-малко от половин милион българи. Ахмед Доган има подкрепата на 160 000 души, а Пеевски - между 100 и 120 хиляди души. БСП също има 120 000. „Те са на ръба. Ако гласуват 1 милион души, ще направим 12-партиен парламент. В момента бариерата при 2 милиона гласуващи е 80 000 души. Ако падне още - 50 000 души.