Какво ще се случи с въглищните централи? Наистина ли има опасност да загубим 10 милиарда от Плана за възстановяване
Секция: Коментари
30 Септември 2024 11:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какво ще се случи с въглищните централи? Наистина ли има опасност да загубим 10 милиарда от Плана за възстановяване

/КРОСС/ Какво ще се случи с въглищните централи? Наистина ли има опасност да загубим 10 милиарда от Плана за възстановяване? Възможно ли е „Мини Марица-изток" да продължат да работят и да предлагат произведеното на свободния пазар и да оцелеят след 2038 г.? Тези въпроси коментираха синдикалистът Александър Загоров и енергийният експерт Мартин Владимиров в сутрешния блок на NOVA „Здравей, България".

Картината не е черно-бяла, тя е цветна, има много възможности, заяви Александър Загоров от КТ „Подкрепа". Дяволът е в детайла. Това, което се предлага, е - правите едни реформи, взимате едни пари и всичко се подрежда. Но ако се вгледаме в детайлите, дали беше нужно 4 часа да се изтънява текстът около едно предприятие за конверсия, което вече въртим трета година в устите си и още не сме му намерили формулата, която да удовлетворява работещите там, заяви Загоров.

Ако в последния момент излезе проект за предложение, което казва: „Взимаме ви земите, взимаме ви електростанциите, взимаме ви подстанциите". Изведнъж се оказва, че ви взимаме всичко. Хората са в постоянен стрес, коментира Загоров.

Бъдещето на миньорите винаги е несигурно, всеки ден се борим за нашето оцеляване, защото от него има смисъл. Това, което се случи, изглежда на пръв поглед като битка за „Марица-изток", а всъщност е много по-голяма битка, дори геополитическа, заяви Загоров.

Въглищните електроцентрали произвеждат най-скъпия ток у нас. Те и мините са на командно дишане. Те са в технически фалит. Единствените причини да оцеляват е, че България отпуска под формата на различни схеми 1 милиард евро субсидия на година, заяви Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията.

И обясни, че страната ни е подписала да се плащат квоти за въглищната електроенергия още при влизане в ЕС.

България винаги има най-високата цена на електроенергията в Европа, именно защото зависи толкова много от въглищните електроцентрали. Ако преходът се ускори и тези мощности се заменят с комбинация от възобновяеми енергийни източници и мощности за съхранение, да се оправи ПАВЕЦ „Чаира" , всичко това ще допринесе за значително намаляване на цената", смяна Владимиров. „Алтернативата е - всички ние плащаме за централи, които са нежизнеспособни, да функционират, а на тези хиляди работници не им се предлага никаква алтернатива. Наша оценка от 2021 г. сочи, че разходите за преквалификация, ранно пенсиониране и намиране на нови работни места за абсолютно всички работници в Маришкия басейн, ще струва 800 милиона евро. А ние имаме няколко милиарда евро за този преход. Има достатъчно средства, има нужда от политическа воля и разбиване на мрежите за завладяване на държавата, които са във въглищния сектор и искат да запазят статуквото, защото те получават всички тези субсидии, заяви Владимиров.

„Марица изток 2" - компания, която ще фалира, ако няма помощ от държавата, е разпределила 270 милиона лева обществени поръчки до 2027 г., въпреки че няма логика да съществува дотогава, каза Владимиров.

Те предлагат Пътна карта за декарбонизация, която беше зачената в порок. Всякакви лобисти участваха вътре, отговори Загоров.

Владимиров каза още, че от догодина няма да е позволена държавната помощ.