/КРОСС/ Два нови животински вида - на жаба и на риба, откриха изследователи в диви райони на Китай, съобщи Синхуа.
Учените са открили нов вид рогати жаби, наречен Boulenophrys pepe, в природния резерват Ляншан Бицзяшан в южната китайска провинция Гуандун.
Резултатите от изследването, проведено под ръководството на Политехниката за инженерна защита на околната среда в Гуандун и други институции, са публикувани в последното издание на международното научно списание Zootaxa.
Новият вид е открит във вечнозелени широколистни гори на надморска височина от 490 до 540 м, където планинските потоци и слоят от листовка създават разнообразни системи от микроместообитания.
Според Лин Шъшъ, член на изследователския екип, жабата, която се отличава с набъбналите си устни, се различава значително от близкородствените видове в същия район.
Лин отбелязва, че Boulenophrys pepe е силно чувствителна към промените в горската екосистема.
Китайски изследователи са открили също и нов вид риба, Opsariichthys iridescens, в Източен Китай, която се отличава с изключително красиви цветове.
Резултатите от изследването показват как видът се отличава от родствени видове по морфологични белези, които са потвърдени чрез филогенетичен анализ, базиран на гени.
Откритието е публикувано в последното издание на международното научно списание Zookeys. Изследването е ръководено от Ян Цзинцюан, професор в Шанхайския океаноложки университет, в сътрудничество с Центъра за наблюдение на горските ресурси в Чжъцзян и други институции.
Според резултатите от изследването новият вид може да бъде разграничен от близкородствените му видове с генетично разминаване от над 14%. Новият вид се среща в речните системи Цянтан и Цюйцян в провинция Чжъцзян и в притоците на долното течение на река Яндзъ, прилежащи към река Цянтан.
Според Янг тези видове риби в потоците са хранителен ресурс за водоплаващите птици и други животни, като допринасят за кръговрата на хранителните вещества и пречистването на водата в реките.
Янг обобщи, че опазването на тези нови рибни видове е от съществено значение за баланса на водните екосистеми, което спомага за поддържане на биологичното разнообразие и насърчава устойчивото развитие на екотуризма и рибарството.