/КРОСС/ Изявленията на ръководителя на британското контраразузнаване МИ-5 Кен Маккалъм за предполагаеми саботажни действия от страна на Руската федерация в Европа нямат основание. Това се казва в съобщение на руското посолство в Лондон, цитирано от ТАСС.
"Руското посолство категорично отхвърля неоснователните обвинения на директора на МИ-5 Кен Маккалъм. По силата на своята професия, Маккалъм е наясно, че страните от НАТО, включително Обединеното кралство, използват прокси и наемнически методи за водене на война. както и провеждане на враждебни разузнавателни операции в контекста на украинската криза. Тактиките за сплашване, които той се опитва да използва, очевидно са насочени към поддържане на отслабващата обществена подкрепа за режима в Киев, който бързо изчерпва финансите и арсеналите на Обединеното кралство", се казва в руската дипломатическа мисия в Лондон, се казва в съобщение в канала ѝ в Telegram.
Припомняме, че във вторник МИ-5 предупреди за мисия на руското разузнаване да създава хаос в Европа.
Руското военно разузнаване се стреми да предизвика "хаос" във Великобритания и Европа. Това заяви началникът на вътрешното разузнаване на Обединеното кралство.
На този фон нарастващата заплаха от "Ал Кайда" и "Ислямска държава" е най-голямата грижа на службата за тероризма.
Маккалъм обвини Иран, че стои зад "заговор след заговор" на британска земя.
Той посочи, че разследванията за държавни заплахи са се увеличили с 48% през последната година, тъй като Русия и Иран са се обърнали към престъпници, наркотрафиканти и подставени лица, които да им свършат "мръсната работа".
"МИ-5 има страшно много работа", обобщи Маккалъм.
Очертавайки заплахите за Великобритания, той отбеляза, че от март 2017 г. МИ-5 и британската полиция са осуетили 43 заговора в напреднал етап, някои от които са били в последните дни на планиране на масови убийства.
Терористичната тенденция, която шефът на разузнаването призна, че го безпокои най-много, е нарастваща заплаха от "Ал Кайда", която се опитва да спечели от конфликта в Близкия изток, и особено от "Ислямска държава", която възобнови усилията си за износ на тероризъм. Като пример той посочи атаката срещу концертна зала в Москва през март.
Досега обаче конфликтът в Близкия изток все още не е прераснал като мащаб във войнствено насилие в нашата страна, отбеляза той.
От хората, които са разследвани за участие в тероризъм, 13% са били на възраст под 18 години, което е трикратно увеличение през последните три години.
Голяма част от речта на Маккалъм беше посветена на държавните заплахи, отправени от Русия и Иран.
Въпреки експулсирането на над 750 руски дипломати от Европа, след като Русия нахлу в Украйна, и изгонването на последния офицер от руското военно разузнаване от Великобритания по-рано тази година, Маккалъм заяви, че прави впечатление как руските държавни служители се обръщат към подставени лица, които да им свършат работата.
"ГРУ по-специално провежда продължителна мисия да създава хаос по британските и европейските улици: видяхме палежи, саботажи и други. Опасни действия, извършвани с нарастваща безразсъдност", отчете той, отказвайки да даде повече подробности.