Русенският университет бе домакин на заключителната среща и семинар по проект „Въвеждане на мерки на STICORDI на Балканите (фокус върху дислексия)
Секция: Здраве
09 Октомври 2024 16:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русенският университет бе домакин на заключителната среща и семинар по проект „Въвеждане на мерки на STICORDI на Балканите (фокус върху дислексия)

/КРОСС/ РУСЕНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ И ПАРТНЬОРИ ОТ 3 ДЪРЖАВИ ПРЕДСТАВИХА НА СЕМИНАР ИНОВАТИВНА КОНЦЕПЦИЯ И ПОДХОДИ ЗА РАБОТА И ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЛИЦА СЪС СПЕЦИФИЧНИ ОБРЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ

На 8-ми и 9-ти октомври Русенският университет „Ангел Кънчев" бе домакин на заключителната среща и семинар по проект „Въвеждане на мерки на STICORDI на Балканите (фокус върху дислексия)". В събитията участваха експерти от проектния екип от Турция, Кипър и България, които през последните 2 години обединиха усилията си в аналитични, проучвателни и креативни дейности, за да разработят наръчници за педагози и родители и специализирана платформа, които да са в подкрепа на ежедневните предизвикателства, с които се сблъскват при работа и отглеждане на деца и младежи със специфични образователни затруднения.

Проектът има иновативен характер и трансферира опита и апробирана в Белгия концепция за работа с такива лица към правната рамка и възможностите на българската и турската образователни системи и техните национални особености. STICORDI е акроним, обозначаващ широк, гъвкав и отворен набор от обучителни мерки, целящи да осигурят приобщаваща среда и подходи, които да стимулират развитието на ученици със специални образователни потребности. Интервенциите, адаптирани въз основа на оригиналната Белгийска концепция, са разделени в 5 водещи категории - стимулиране, индивидуализирано и колективно компенсиране, ремедиация и освобождаване на ученика от задачи или изисквания, които са невъзможни за изпълнение, предвид специфичния му статус. Те бяха представени днес (09.10.2024) на семинар в Русенския университет, насочен към педагогическия персонал на детски градини и училища, представители на организации - доставчици на социални услуги, психо-, арт- и трудотерапевти, представители на местни и регионални публични администрации, неправителствени организации и родители с интерес към темата. На него участниците обсъдиха възможността за прилагане на разработените мерки в българските условия и ползите от въвеждането на този подход, както и необходимостта от последващи методологични, технологични, нормативни промени и продължаващо обучение, които да гарантират подкрепящата образователна среда за лица със специфични образователни потребности. Предлаганите интервенции от екипа на проекта са съобразени с дефицитите, които се проявяват при случаите на невробиологични нарушения като дислексия и със съвременните тенденции за индивидуализирано и обърнато към ученика образование.

Семинарът се провежда в две идентични презентационни сесии за мултиплициране на резултатите, постигнати от международния екип на проект STICORDI, финансиран от програма Еразъм+, под ръководството на Русенския университет. През следващите два месеца предстои апробирането на предлагания набор от мерки и в реална образователна среда.

Разработените наръчници за учители и родители ще бъдат разпространени чрез платформата на проекта https://elearning.sticordi-dyslexia.eu/ и свързаните с нея мобилни апликации, които са със свободен достъп.

За повече информация: доц. д-р Десислава Атанасова, зам.-ректор по научноизследователската дейност на Русенския университет