УНСС ще бъде домакин на Китайско-Български форум на ректорите за сътрудничество и обмен
Секция: ИКОНОМИКА
10 Октомври 2024 16:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
УНСС ще бъде домакин на Китайско-Български форум на ректорите за сътрудничество и обмен

/КРОСС/ С цел изграждане на нови взаимно изгодни форми на академично и научно взаимодействие и разширяване на партньорството с висши училища от Китай Университетът за национално и световно стопанство ще бъде домакин на Китайско-Български форум на ректорите за сътрудничество и обмен. Събитието ще се състои на 14 октомври 2024 г. от 13:30 часа до 16:00 часа, в аула „Максима" на УНСС.

Форумът се организира със съдействието на Посолството на Народна Република Китай и съвместно с Китайската образователна асоциация за международен обмен. Почетни гости на събитието ще бъдат министърът на образованието и науката, проф. д-р Галин Цоков и извънредният и пълномощен посланик на Народна Република Китай в Република България, Нейно превъзходителство Дай Цинли.

Форумът събира 55 ръководители на университети от Китай, за да проучат най-новите тенденции, предизвикателства и иновации по теми, които са от общ интерес за двете страни.

По време на събитието е предвидено да се обсъдят процесите на стимулиране на дигитализацията във висшето образование, задълбочаване и разширяване на връзките в областта на науката и възможностите за сключване на двустранни споразумения за сътрудничество.

През 2024 г. се навършват 75 години, откакто Република България установи дипломатически отношения с Китайската народна република. Двете държави винаги са поддържали добри отношения и партньорство в областите на икономиката и търговията, селското стопанство, науката и технологиите, културата и образованието.

На 23 юни 2020 г. беше подписано Споразумението за сътрудничество в областта на образованието между Министерството на образованието на Китайската народна република и Министерството на образованието и науката на България. То даде допълнителен тласък на образователното и научното сътрудничество на двете страни, обхващащо обмен на кадри, езиково обучение, научни изследвания, особено във висшето образование.