„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и Уестингхаус продължават инженеринговия договор за реализацията на 7-ми и 8-ми блок
Секция: ИКОНОМИКА
10 Октомври 2024 17:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и Уестингхаус продължават инженеринговия договор за реализацията на 7-ми и 8-ми блок

/КРОСС/ Проектната компания „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с Уестингхаус Електрик Къмпани (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-ми и 8-ми блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ „Козлодуй". Продължаването на инженеригна на новите ядрени мощности потвърждава постигнатия напредък при изпълнението на ключовата фаза по проектиране. „Подписването на документа е още една важна стъпка в процеса по реализацията на стратегическия за България и региона проект за изграждане на нови ядрени мощности", подчерта енергийният министър Владимир Малинов.

Напредъкът на „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД и Уестингхаус Електрик Къмпани по изпълнението на дейностите, свързани с фазата на проектиране, показва пълната ангажираност за изпълнението на проекта, следвайки графика, приет с решение на Народното събрание от 18.12.2023 г.

„Изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй" ще гарантира постигането в дългосрочен план на енергийна сигурност в България и региона на Югоизточна Европа. Реализацията на проекта ще създаде висока добавена стойност за българската икономика, чрез активното участие на местната индустрия във всички фази. Един от най-значимите проекти в Европа ще допринесе в значителна степен за изпълнение на прехода към нисковъглеродна икономика", подчерта министър Малинов.

Припомняме, че през м. юни 2023 г. „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" ЕАД и Уестингхаус Електрик Къмпани подписаха договор за предварителни инженерни дейности, в рамките на който да се оценят предимствата на площадката в АЕЦ „Козлодуй" за разполагането на два ядрени блока тип AP1000, свързани с наличната инфраструктура, както и да се анализират възможностите на българската индустрия за активно участие в проекта. След приключването на дейностите по договора, се очаква предоставяне на инженерни услуги, свързани с проектирането, лицензирането, управлението на проекта и инженерното усвояване на площадката на АЕЦ „Козлодуй" за разполагането на два нови ядрени блока от 3+ поколение тип AP1000.