БАН удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ италианския ядрен физик проф. д-р Джакомо де Анджелис
Секция: Наука
14 Октомври 2024 12:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БАН удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза“  италианския ядрен физик проф. д-р Джакомо де Анджелис

/КРОСС/ Българската академия на науките удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза" италианския ядрен физик проф. д-р Джакомо де Анджелис на официална церемония в Академията днес. Званието се присъжда от Управителния съвет на БАН за изключителните заслуги на проф. д-р Джакомо де Анджелис за развитието на ядрената физика в България. Отличието връчи председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски в присъствието на Н. Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия, представители на академичната общност и гости.

Проф. Джакомо де Анджелис работи в Националната лаборатория в Леняро на Италианския национален институт за ядрена физика и е един от най-изявените европейски и световни ядрени физици от последните десетилетия. Той е продължител на богатата традиция на италианската школа по ядрена физика, дала на света прочути учени в областта на ядрените и субядрени изследвания като Нобеловите лауреати Енрико Ферми (за индуцираната радиоактивност чрез неутронно облъчване, 1938 г.), Емилио Сегре (за откритието на антипротона, 1959 г.) и Карло Рубия (откритието но W-бозона, 1984 г.).

Инициирани и ръководени от него експерименти са провеждани успешно в почти всички големи ядрени центрове в Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и Австралия. Автор е на повече от 500 научни публикации.

Той е в основата на създаването на най-известните многодетекторни системи за изследване на ядрената структура в Европа през последните четири десетилетия. Научен ръководител е на проекта SPES в Италия, който включва използването на един от най-големите циклотрони в света за нуждите на ядрената физика, радиофармацията, радиохимията, нуклеарната медицина и други - опит и знания, които той споделя при изграждането на Националния циклотронен център в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ-БАН).

След церемонията проф. Джакомо де Анджелис изнесе академично слово на тема „Омайни ядра: скрити симетрии, звездна археология, климатични промени и други особености".

Работа с български учени

Традиционно българската ядрена физика е много добре приета и силно подкрепяна в Италия. Многобройни съвместни експерименти и изследвания на световно ниво са проведени в националните лаборатории в Леняро, Флоренция, Милано, Катания, университетите на Падова, Болоня, Милано, Флоренция, Ферара, Комо, Триест и други. Италия е отворила вратите си за десетки български физици, много от тях учени от БАН, които работят в сферата на ядрената физика, астрофизиката, теоретичната физика и др. 11.10.2024 г.