/КРОСС/ Много друго може да се намери човек, който да е равноотдалечен от партиите. Просто няма такъв, който да е в политиката и да е равноотдалечен. Ако говорим за такъв, който да е равноотдалечен и от ПП-ДБ, и от ГЕРБ, това е Костадин Костадинов. Това заяви снощи с нотка на ирония в ефира на NOVA NEWS политологът доц. Татяна Буруджиева.
Тя добави, че България няма нужда от равноотдалечен премиер, а от правителство с ясни фигури с ясни ангажименти, за да се знае кой поема политическата отговорност за управлението на страната.
Политическият анализатор призова политиците у нас да си махнат „червените линии" за поне две години и да се захванат с решаването на проблемите в държавата.
Според доц. Буруджиева не е изключен вариант, в който да имаме правителство на малцинството.
Логочно е ПП-ДБ да споменават имената, които могат да предложат за равноотдалечен премиер. Основният проблем е, че доверието между ПП-ДБ и ГЕРБ остава на много ниско ниво. Това означава, че те трудно ще се разберат. Другият голям проблем е, че като гледаме проучванията на агенциите виждаме един много фрагментиран парламент - между 7 и 9 партии. Това означава, че гласовете на ПП-ДБ и ГЕРБ няма да им стигнат за мнозинство и ще трябва да търсят други партии.
"Аз винаги съм твърдял, че коалиционното правителство е единственият работещ вариант. Трябва да се начертае една програма, около която ПП-ДБ и ГЕРБ да се обединят за следващите 1-2-3 години. Трябва да има ясно разписана програма, защото видяхме какво се случва при кабинета "Денков". Трябва да има ясни срокове, програми и закони, които да се изпълняват, защото последните години видяхме едно хаотично законодателство", добави той.
"Второто място на изборите е важно, защото второто място дава възможност за излъчване на кабинет. Ако ПП-ДБ останат на трето място, ще изпаднат в една доста по-сложна ситуация. Ако те отново останат трети, най-вероятно ще трябва да преосмислят своето политическо бъдеще. Ако "Възраждане" са втори, не виждам кой ще тръгне да прави кабинет с тях. Ако парламентът наистина е толкова фрагментиран, както предвиждат социологическите агенции, не виждам как това НС ще има дълъг живот", прогнозира доц. Любенов.