Северна Ирландия ни разгроми с 5:0
16 Октомври 2024 07:44

/КРОСС/ Националният отбор на България допусна първа загуба в тазгодишната надпревара от УЕФА Лига на нациите. „Лъвовете" регистрираха тежко поражение с 0:5 от Северна Ирландия в Белфаст край Ирландско море.

Великобританците завзеха контрола на срещата, за наше съжаление, още от самото му начало и притиснаха игрово селекцията на Илиан Илиев.

Първо Дион Чарлс зарадва пълните трибуни на „Уиндзор Парк" след 15 минути, а в 30-ата Айзък Прайс удвои актива на домакините. Броуди Спенсър покачи превеса на островитяните след 32 минути игра и те категорично взеха доминацията в срещата, докато нашите футболисти трудно намираха път в срещата.

През втората част домакините реализираха още две попадения, които категоризираха техния успех. Айзък Прайс вкара поредното си попадение в срещата в 82-ата минута, а късният домакински натиск даде възможност и на резервата Джош МакГенис да оформи крайното 5:0 на „Уиндзор Парк".

Това е първо поражение за българския национален отбор от този съперник от 1977-а година, а също така е първа загуба за Илиан Илиев след назначението му като национален селекционер на „лъвовете".

В 42-ата минута Кирил Десподов пропусна удар от дузпа за България, стреляйки в напренчата греда на съперника. За пъври път от 1993-а година пък северноирландците вкараха пет гола в своята история. Реалността е такава, че родната селекция нямаше отправен отправен точен удар към вратата на съперника.

След кошмарната загуба с 0:5, то за българите останаха мачовете срещу Люксембург като гост, след което нашите ще трябва да посрещнат Беларус.

Останалите резултати и голмайстори от мачовете в Лигата на нациите:

Испания - Сърбия 3:0

1:0 Аймерик Лапорт 5`. 2:0 Алваро Мората 65`, 3:0 Алекс Баена 77`

Полша - Хърватия 3:3

1:0 Пьотр Жиелински 5`, 1:1 Борна Соса 20`, 1:2 Петър Сучич 24`, Мартин Батурина 1:3 26`, 2:3 Никола Залевски 45`, 3:3 Себастиан Шимански 68`

Швейцария - Дания 2:2

1:0 Ремо Фройлер 26`, 1:1 Густав Исаксен 27`, 2:1 Зеки Амдуни 45+1`, 2:2 Кристиан Ериксен 69`

Шотландия - Португалия 0:0

Беларус - Люксембург 1:1

1:0 Сергей Политевич 1:0 54`, 1:1 Херсон Родригес (д) 78`

Косово - Кипър 3:0

1:0 Амир Рахмани 30`, 2:0 Ермал Красничи 52`, 3:0 Емир Сахити 71`

Литва - Румъния 1:2

1:0 Армандас Кучис (д) 7`, 1:1 Разван Марин (д) 18`, 1:2 Денис Драгуш 65`