Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог
Секция: СВЯТ
16 Октомври 2024 16:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог

/КРОСС/ В Заседателна зала № 1 на Софийския университет се състоя кръгла маса на тема "Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог". Събитието е организирано от Центъра за азербайджански език и култура към Софийския университет „Св. Климент Охридски" и Общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" c участие на посланика на Република Азербайджан в Република България, учени, представители на различни институции и студенти.

Откривайки събитието, директорът на центъра за азербайджански език и култура София Шигаева-Митреска отбеляза, че темата на мултикултурализма е много актуална в днешния свят, като посочи ролята на центъра в популяризирането на азербайджанските ценности на мултикултурализма и толерантността в България. Тя изтъкна, че от 2015 г. в Софийския университет се преподава дисциплина "Мултикултурализъм в Азербайджан", чрез която студентите доближават до азербайджанската култура, а в рамките на Зимни и летни училища по мултикултурализъм в Азербайджан, организирани от Бакинския международен център по мултикултурализъм, имат възможност да ги докоснат на място.

Н.Пр. Хюсейн Хюсейнов, посланикът на Република Азербайджан в Република България, подчерта, че мултикултурализмът е ценност, присъща на азербайджанския народ от векове, която активно се поддържа на държавно ниво. Той отбеляза, че такива ценности като толерантността, взаимното уважение между народи и религии, сплотява различните народности, населяващи Азербайджан в продължение на хилядолетия, обединени от идеята за единната Родина - Азербайджан.

Мария Гусейнова-Атанасова, председател на Общественото сдружение и главен редактор на списание "Акорд", разказа за нейния живот като българка в Азербайджан, за отношението към национални малцинства, за държавната подкрепа в областта на запазването на тяхната идентичност и обичаи в страната.

Д-р Пламен Димитров отбеляза, че мултикултурализмът е не само популярна политическа теория, но и реална социална практика в Европейския съюз, а самият ЕС е мозайка от народи, езици и култури, които са равнопоставени.

Доц. Ирина Кунина от Бакинския международен център по мултикултурализъм разказа за дейността на центъра, основната цел на който е да осигури научна и експертно-аналитична подкрепа за провеждането на държавната национална политика за мултикултурализъм, за проекти, които се реализират от него, както и за тясно сътрудничество със Софийския университет в тази сфера.

Проф. Надя Бояджиева от Института за балканистика с център по тракология при БАН отбеляза, че темата за изследването на мултикултурализма е изключително важна за всички райони на света, но за Балканите нейната значимост е безспорна, като представи накратко научния проект на тема "Етнически, религиозни и малцинствени проблеми на Балканите през ХХ и ХХI век", по който работят учени от Института за балканистика.

Събитието приключи с презентацията на студентка Вероника Балканджъ за нейното участие в училището по мултикултурализъм през септември 2024 г.