/КРОСС/ В Заседателна зала № 1 на Софийския университет се състоя кръгла маса на тема "Представяне на азербайджанския модел на мултикултурализъм и междукултурен диалог". Събитието е организирано от Центъра за азербайджански език и култура към Софийския университет „Св. Климент Охридски" и Общественото сдружение "Подкрепа за развитието на азербайджанско-българската дружба" c участие на посланика на Република Азербайджан в Република България, учени, представители на различни институции и студенти.
Откривайки събитието, директорът на центъра за азербайджански език и култура София Шигаева-Митреска отбеляза, че темата на мултикултурализма е много актуална в днешния свят, като посочи ролята на центъра в популяризирането на азербайджанските ценности на мултикултурализма и толерантността в България. Тя изтъкна, че от 2015 г. в Софийския университет се преподава дисциплина "Мултикултурализъм в Азербайджан", чрез която студентите доближават до азербайджанската култура, а в рамките на Зимни и летни училища по мултикултурализъм в Азербайджан, организирани от Бакинския международен център по мултикултурализъм, имат възможност да ги докоснат на място.
Н.Пр. Хюсейн Хюсейнов, посланикът на Република Азербайджан в Република България, подчерта, че мултикултурализмът е ценност, присъща на азербайджанския народ от векове, която активно се поддържа на държавно ниво. Той отбеляза, че такива ценности като толерантността, взаимното уважение между народи и религии, сплотява различните народности, населяващи Азербайджан в продължение на хилядолетия, обединени от идеята за единната Родина - Азербайджан.
Мария Гусейнова-Атанасова, председател на Общественото сдружение и главен редактор на списание "Акорд", разказа за нейния живот като българка в Азербайджан, за отношението към национални малцинства, за държавната подкрепа в областта на запазването на тяхната идентичност и обичаи в страната.
Д-р Пламен Димитров отбеляза, че мултикултурализмът е не само популярна политическа теория, но и реална социална практика в Европейския съюз, а самият ЕС е мозайка от народи, езици и култури, които са равнопоставени.
Доц. Ирина Кунина от Бакинския международен център по мултикултурализъм разказа за дейността на центъра, основната цел на който е да осигури научна и експертно-аналитична подкрепа за провеждането на държавната национална политика за мултикултурализъм, за проекти, които се реализират от него, както и за тясно сътрудничество със Софийския университет в тази сфера.
Проф. Надя Бояджиева от Института за балканистика с център по тракология при БАН отбеляза, че темата за изследването на мултикултурализма е изключително важна за всички райони на света, но за Балканите нейната значимост е безспорна, като представи накратко научния проект на тема "Етнически, религиозни и малцинствени проблеми на Балканите през ХХ и ХХI век", по който работят учени от Института за балканистика.
Събитието приключи с презентацията на студентка Вероника Балканджъ за нейното участие в училището по мултикултурализъм през септември 2024 г.