/КРОСС/ Как ще се отрази ликвидирането на Синуар върху Хамас, неговата организация, и върху войната в Газа, предстои да видим. Но практиката е показала, че убийството или смъртта на всеки палестински лидер обикновено води до замяната му с нов, най-често по-радикален. Това каза в студиото на БНТ "Денят започва" Любомир Кючуков, дипломат и бивш зам.-министър на външните работи.
Същото важи и за самия Синуар, който беше значително по-радикален от своя предшественик. Имайки предвид ситуацията в момента, тази реална хуманитарна катастрофа, която наблюдаваме там, многото жертви, за всеки убит палестинец или евреин сега, в бъдеще ще се радикализират десетки. Според Кючуков, възмездието не е решение и нито една от тези стъпки не води до решаване на конкретния проблем - палестинския.
И утре по някакво чудо войната да спре и в Газа, и в южен Ливан, тя ще се повтори след години, защото този въпрос ще продължи да съществува. А неговото решаване е единствено създаването на две държави от една страна и гаранции за сигурността на Израел, от друга.
За първи път виждаме да се изграждат отношения между Европейския съюз и държави от Арабския залив, каза журналистът от БНТ Николай Кръстев. Шестте арабски монархии от Арабския залив имат друга гледна точка от една страна към ставащото в Близкия изток и палестинския въпрос, от друга страна към войната в Украйна, и на всичко това трябваше да бъде намерена една обща точка между Брюксел и тях. Да, има теми, които сближават и двете страни, но за съжаление, повече са темите, които ги разделят. Той уточни, че темите, по които са работили Шарл Мишел, от една страна и от друга - катарският лидер, който е ротационен председател на Съвета на страните от арабския залив, са били енергетика, стабилност и сигурност.
Европейският съюз иска да види по-голяма подкрепа от страните от Арабския залив по отношение на руската инвазия в Украйна и да ги ангажира повече с решаването на тази много голяма криза в международните отношения.