Изхвърляме 100 килограма храна годишно. Как да ограничим разхищението
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Октомври 2024 13:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изхвърляме 100 килограма храна годишно. Как да ограничим разхищението

/КРОСС/ По отношение на храната всяка държава има излишък и навсякъде се генерират хранителни отпадъци. За България например всеки от нас губи 93 кг храна за една година. Това прави 614 милиона килограма за една година само у нас. Това каза в BTV „Тази сутрин" Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка, за разхищението на храна у нас. Това означава, че всеки от нас изхвърля приблизително 520 лева в коша за боклук средно на година.

Ако го разглеждаме така, сигурно бихме се възпрели по-лесно. Във финансово изражение човек не обича да търпи загуба, но когато сме купили повече храна, оказала се в хладилника ни, най-късия път за нея е до боклука, каза още Цанка Миланова.

Има една много амбициозна цел на Европейската комисия до 2030 г. да се намалени с 50% хранителните излишъци и загубата на храна. За последните 3 години на средноевропейски ниво на 127 кг и 132 кг имаме ръст. Тенденцията по-скоро е за плавно покачване на хранителния излишък, обясни тя.

И все пак в тази класация на държави замърсители с отпадъци от храна не сме на челно място - след 15 позиция.

Тук са важни решенията, които съществуват. Във Франция например е забранено да се унищожава храна. Един път попаднала в търговска мрежа, тя не може да отиде на боклука. Може да бъде дарена, да се превръща в компост, в храна за животни - има редица възможности тя да не бъде похабена напразно, казва Цанка Миланова.