/КРОСС/ Всички евроатлантически партии, които напират за еврозоната, трябва да отговарят на един много простичък въпрос: ще вдигат данъците или ще орежат социалните придобивки - пенсии и актуализации на заплатите в държавния сектор. Това каза снощи Цончо Ганев - водач на листата на „Възраждане" във 2-ри МИР-Бургас и в 23-ти МИР-София, в предаването „Говори сега" по БНТ.
Дефицитът от 18 милиарда лева плаши тези, които искат да ни вкарат в еврозоната.
„Възраждане" казва много ясно, че цената за влизане в еврозоната не трябва да бъде платена от всеки един данъкоплатец, защото ние не сме готови. Не го казваме просто ние, а и Световната банка, и Европейската централна банка", посочи Ганев.
Актуализация на пенсиите и заплатите трябва да има, категоричен бе той.
Българското производство бележи спад, тъй като нашата икономика се крепи на партньорство с държавите от Централна и Западна Европа, където вече има рецесия, фалити и изтегляне на цели производства от Европа. „Когато имаме такава ситуация, българското потребление е това, което движи БВП напред. Ръстът, който имаме, е благодарение на актуализираните заплати и пенсии. Това обаче води до вдигане на инфлацията и се получава един омагьосан кръг. Ние обаче не може да оставим най-бедните в България. Затова едно от решенията е диференцирана ставка. Това, което предлагаме, е малката потребителска кошница за най-бедните да е с 9% ДДС и лекарства", заяви кандидатът за депутат.
Средствата за това могат да дойдат от помощите за Украйна, обясни Ганев. „Ние сме налели над 100 милиона само за издръжката за две години на хората-туристи от Украйна, само за тях, за нищо друго. Военната помощ е нещо съвсем друго. Нищо не взимаме като пари, имаме заявки, че ще получим пари, но не сме взели. Това са пропуснати ползи за нашия бюджет", коментира той.
Здравеопазването не е реформирано, а непрекъснато увеличаващите се средства потъват, заяви Ганев. „България е една от първите държави в света по доплащане на здравни услуги. Има възможност за оптимизиране на разходи. Отварят се нови и нови болници, които унищожават здравната система. България дава над 2 милиарда за частни болници, които работят само по скъпите пътеки", посочи Ганев.