Олга Керелска: Редовният мандат на ВСС е изтекъл преди 2 години, вече навлиза в третата година
Секция: Анализи
20 Октомври 2024 16:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Олга Керелска: Редовният мандат на ВСС е изтекъл преди 2 години, вече навлиза в третата година

/КРОСС/ Законова възможност да се спре процедурата за двата избора, на нов главен прокурор и на нов председател на Върховния административен съд, към настоящия момент няма, въпреки че има законова пречка да се провежда това избор.

Това заяви пред БНР членът на ВСС Олга Керелска, която гласува против откриването на двете процедури - за избор на главен прокурор и на председател на Върховния административен съд (ВАС).

Тя отново, както и пред колегите си магистрати, обясни, че има законова пречка да се провежда избор на главен прокурор и на председател на ВАС - в разпоредбата на параграф 23, алинея 2 от Закона за изменение и допълнение на Конституцията се въведе временна забрана настоящият състав на ВСС да провежда този избор на т.нар. трима големи в съдебната система. Цитираната разпоредба не е изрично отменена с решението на Конституционния съд, въпреки че той отмени значителна част промените в Конституцията.

Според Керелска, този въпрос би следвало да се изясни, преди изобщо да се премине към откриване на такива процедури, подаване на кандидатури и провеждане на самия избор.

Олга Керелска посочи още, че редовният мандат на ВСС е изтекъл преди 2 години, вече навлиза в третата година.

"Въпросът е дали ние с този изтекъл мандат имаме правомощието да избираме главен прокурор и председател на ВАС. Тук мненията на юристите се разделят. ... Аз мисля, че този въпрос трябва да бъде изяснен от Конституционния съд."

Освен това непопълненият съсват на ВСС от 20 души поставя под въпрос и дали изискваното мнозинство от 17 гласа за председател на ВАС е валидно, при положение, че това мнозинство е предвидено за 25 членове на ВСС.

За част от важните решения на ВСС се осъществява натиск отвън, заяви Олга Керелска и припомни признания на бившите главни прокурори Иван Гешев и Сотир Цацаров, че важни решения на ВСС "се вземат на друго място" - "в две или три сгради, които не съвпадат със сградата на ВСС".

"Някои действия на ВСС действително дават основания за съмнения в тази посока", посочи тя. Това е порочна намеса и то скрита. Опасни са скритите влияния, подмолни течения и въздействия, които се упражняват и върху органите на управление на съдебната власт, и върху конкретни съдии при решаването на едно дело".

Олга Керелска не е оптимист, че съдебната система сама и отвътре би могла да реши своите проблеми, каквито призиви имаше в последните дни, а и каквато тези се прокрадва в заявленията за независимостта на съдебната система.

Според нея с политическа воля може да се преустанови намесата в дейността на ВСС и на всички органи на съдебна власт.