/КРОСС/ С нарастващата необходимост от устойчиви практики в световен мащаб, концепцията за кръговата икономика набира все по-голяма популярност. Макар да се влагат значителни средства в производството на нови продукти, липсата на достатъчно инвестиции в технологии за тяхното разграждане и рециклиране остава сериозен проблем.
Здравко Биков от „Индустриални суровини", подчертава, че е наложително да се развиват нови технологии за рециклиране на материалите. Според него, основната цел на кръговата икономика е така да бъде замислен и конструиран един продукт, че жизненият му цикъл да бъде удължен и да се избегне неговото изхвърляне в депа за отпадъци. „Когато говорим за истинска устойчивост и кръгова икономика, въпросът какво се случва с даден продукт след края на жизнения му цикъл трябва да бъде взет предвид. Ролята на отпадъците е ключова за дълбоката промяна, тъй като именно отпадъците може да се превърнат в основен ресурс в бъдещето. Европа постепенно изчерпва своите първични ресурси и отпадъците могат да бъдат един ефективен заместител", споделя Здравко Биков и допълва, че „Индустриални суровини" се стреми да рециклира максимално количество отпадъци, включително гуми и пластмасови изделия като ги връща обратно в производствения процес.
По думите му, за да бъде постигнат истински напредък в управлението на отпадъци, инвестициите в технологии за рециклиране и повторна употреба на материали трябва да се увеличат. Това е ключово за намаляване на екологичния отпечатък и постигане на устойчиво развитие. „Бъдещето на индустрията е в иновациите, които могат да създадат нови решения за рециклиране на продуктите в края на техния жизнен цикъл, като така се гарантира, че материалите ще бъдат запазени в икономиката възможно най-дълго време. В момента голяма част от ресурсите се губят, тъй като материалите не се рециклират ефективно. Това налага необходимостта от нови инвестиции и технологии, които да улеснят разграждането и възстановяването на материалите след края на техния полезен живот", споделя още Здравко Биков.
Усъвършенствани технологии за рециклиране, като например технологията на нашите рециклиращи инсталации за гуми и пластмаси позволяват превръщането на иначе предизвикателни и проблемни за околната среда отпадъци - в суровини, използвани в различни полезни продукти - от изкуствени антистатични повърхности до нови пластмасови продукти от бутилки и контейнери до клавишите на клавиатурата.
Биков подчертава, че развитието на тези технологии не е само въпрос на устойчивост, но и на икономическа ефективност. „Ако успеем да затворим кръга на материалите и продуктите, ще постигнем значителни икономии и ще намалим зависимостта си от първични ресурси," казва той.
„Индустриални суровини" от години прави стъпки в тази посока, като прилага иновации в управлението на отпадъци и търси партньорства за внедряване на нови технологии. „Към момента глобално се рециклират само около 10 - 15% от пластмасата и поради тази причина ние виждаме сериозни възможности в тази ниша и инвестирахме в инсталация за рециклиране в страната," споделя Здравко Биков.
С разрастването на проблемите с изменението на климата и замърсяването, инвестициите в устойчиви технологии стават все по-наложителни. Кръговата икономика не е просто алтернативна система, а необходима стъпка за справяне с тези глобални предизвикателства.
За Индустриални суровини:
Индустриални суровини развива своята дейност на 11 инфраструктурно и технически обезпечени площадки за приемане, съхранение и третиране на отпадъци, разположени на територията на цялата страна. Основната производствена площадка е разположена на площ от 55 000 кв. м. и се намира в столичния район Нови Искър.
Компанията е специализирана в събиране, транспорт, сортиране, рециклиране и оползотворяването на индустриални, битови и опасни отпадъци.
Чрез своята дейност Индустриални суровини допринася за намаляване на екологичния отпечатък на индустриалните предприятия и едновременно с това обезпечава редица сектори на икономиката с ефективни вторични и алтернативни суровини.
Компанията работи в съответствие с изискванията на европейското и националното законодателство в сферата на опазването на околната среда и управлението на отпадъци.
"Старите автомобили и камиони, металните и пластмасовите опаковки, старите гуми, всяко парче хартия и всяко старо устройство имат потенциала да бъдат нещо повече. Всички те са ресурси, които могат да бъдат рециклирани и оползотворени."