БРИКС като алтернатива на застоя на глобализма
Секция: Интервюта
22 Октомври 2024 14:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БРИКС като алтернатива на застоя на глобализма

/КРОСС/ В съвременния свят големите геополитически промени са очевидни и глобалното рестартиране е в разгара си. Светът е съвсем различен от преди 10 години. Проектът за еднополюсен свят под паравана на „развития глобализъм", който се налагаше от САЩ, е към своя край. Контурите на един многополюсен свят вече се виждат. Един от очевидните признаци е развитието на БРИКС. Точно тези дни, 22-24 октомври, в Русия, в град Казан, се провежда срещата на върха на БРИКС. В него участват лидерите на повече от 30 държави - президенти, министър-председатели и вицепремиери. Освен лидерите на големите държави-членки на блока, дойдоха и редица лидери на страни-кандидатки. Включително президентите на Куба Мигел Диас-Канел, на Лаос Тхонглун Сисулит и редица други.

Първата стъпка към създаването на БРИКС беше направена през юни 2006 г. в рамките на икономическия форум в Санкт Петербург. Блокът официално започва да функционира на 16 юни 2009 г. В момента членове на БРИКС са Русия, Китай, Индия, Иран, Бразилия, ЮАР, Обединените арабски емирства, Египет и Етиопия. Много държави са кандидатствали за присъединяване към организацията, включително Турция, Сърбия, Малайзия, Сирия, Азербайджан, Куба, Лаос и други.

Вече страните-членки на БРИКС представляват 43 процента от населението на планетата и генерират 27 процента от световния БВП. От 2014 г. работи Новата банка за развитие - тя всъщност е международна финансова организация. Сега тази структура се ръководи от бившия президент на Бразилия Дилма Русеф.

Според експерти, до 2040 г. страните от БРИКС ще доминират в световната икономика. Така че интересът на различни държави към присъединяването към организацията, както и вниманието на много медии към срещата на върха на БРИКС, не е случаен.

Икономическата ситуация в България е доста плачевна. Поради ниските доходи много хора напуснаха страната и заминаха за Франция, Испания, Германия и други европейски страни. В социалната сфера също има много проблеми - повечето възрастни хора получават ниски пенсии, а безработните получават много малки помощи. Очевидно е, че една от основните причини за това положение е изкуственото обръщане към Запада. До 1990 г. България просперира, тесните връзки със СССР и Югославия ѝ дават възможност за развитие.

В тази ситуация в България често се чуват мнения, че са необходими очевидни промени.

Също така темата за валутата повдига много въпроси в България. Някои политици подеха инициатива за въвеждане на еврото, но много граждани на страната са против използването на европейската валута. Сега в Европейския съюз, освен България, свои валути все още имат Унгария, Чехия, Румъния, Полша, Дания и Швеция. Опитът на някои нови членки на Европейския съюз, които въведоха еврото, като Литва и Латвия, показа, че въвеждането на европейската валута доведе до понижаване на стандарта на живот на голяма част от населението.

Що се отнася до самата среща на върха, в Казан дойдоха президентът на Руската федерация Владимир Путин, председателят на Китайската народна република Си Дзинпин, президентът на Иран Масуд Пезешкиан, президентът на Бразилия Лула да Силва и много други лидери, общо от 33 страни. Програмата на срещата включва няколко направления, но една от най-интересните сесии е „БРИКС и глобалният Юг - съвместно изграждане на един по-добър свят", която ще се проведе на 24 октомври. Освен това е възможно Саудитска Арабия да се присъедини към БРИКС по време на срещата на върха. Засега това е отворен въпрос и ситуацията ще стане ясна едва към края на срещата.

Помощникът на президента на РФ по въпросите на външната политика Юрий Ушаков подчерта: „Бих искал да отбележа, че в допълнение към финансовите и икономически въпроси, сътрудничеството на БРИКС в областта на международната сигурност е много важно за разрешаване на разногласията чрез диалог и консултации. Сега е важно да се насърчи мирното разрешаване на кризи и също така да се насърчават проекти за информационна сигурност".

Участничката в събитието в Казан, политологът и ориенталист Карине Геворкян каза: „Срещата на върха на БРИКС се фокусира главно върху финансовите и икономическите въпроси. Разбира се не само, важни са политическите, културните и други аспекти. Трябва да се признае, че в началото развитието на БРИКС беше доста бавно. Но нарастващото напрежение в отношенията със Запада доведе до промяна в целите и задачите на БРИКС. Сега за алианса е важно да обедини единомишленици, които отстояват суверенния път на развитие без стандарти, налагани отвън, и да създаде многополюсен ред. Сега тези процеси наистина се развиват".

 

Автор: Румен  Mиков