Министър Карадимов: Целта ни е България да стане регионален лидер в иновациите в космическия сектор
Секция: Наука
22 Октомври 2024 17:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Карадимов: Целта ни е България да стане регионален лидер в иновациите в космическия сектор Министърът на иновациите и растежа и ръководителят на НАСА Бил Нелсън обсъдиха партньорството по Споразумението „Артемида“

/КРОСС/ Министерството на иновациите и растежа провежда политика за създаване на партньорства за разработка на ключови технологии с космически приложения. Силните позиции на България във високите и информационните технологии я превръщат в отличен партньор за решения в областта на събиране и обработване на данни (хардуерни и софтуерни), включително приложения за изкуствен интелект и киберсигурност в космическите мисии. Нашата цел е България да се превърне в регионален лидер в иновациите в космическия сектор. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на среща с ръководителя на НАСА Бил Нелсън. Двамата обсъдиха стратегическото партньорство на България по Споразумението „Артемида" и с НАСА.

В срещата в Министерството на иновациите и растежа участваха и посланикът на САЩ Н. Пр. Кенет Мертен и представители на администрацията на НАСА, както и заместник-министрите проф. Георги Ангелов и Красимир Якимов, началникът на кабинета Мария Петрова, съветникът Деляна Иванова и директорът на дирекция „Политики и анализи" Мира Йосифова.

В края на миналата година България стана 32-та държава, която се присъедини към Споразумението „Артемида" (Artemis Accords) на НАСА. Международното сътрудничество по „Артемида" цели да подпомогне изследването на космоса за мирни цели.

„Визитата на сенатор Бил Нелсън е силно послание към всички партниращи си по въпросите на космоса държави в контекста на присъединяването на България към Споразумението „Артемида". България е надежден и сигурен партньор на всички държави, подписали Споразумението", подчерта министърът на иновациите и растежа. Министър Карадимов очерта значителния потенциал на държавата за развитие в космическия сектор благодарение на стратегическото местоположение и разрастващия се технологичен сектор. Двете страни обсъдиха капацитета на държавата в свързаните с космоса области: комуникации, наблюдение, безпилотни летателни апарати, киберсигурност, приложения на изкуствен интелект - събиране и обработка на големи данни и обучението и развитието на таланти и специалисти.

Министър Карадимов очерта някои конкретни предложения на Министерството на иновациите и растежа за задълбочаване на сътрудничеството по „Артемида" и за развитие на български компании чрез инициативи, насочени към интеграцията на българските технологии в международните космически проекти. Това ще допринесе за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика. Бяха обсъдени и възможностите за програми за обмен на студенти и изследователи с НАСА и други международни космически агенции, включително стажове и съвместни научни проекти, участие в международни бази данни за космически изследвания с български анализи и изследвания в областта на дистанционното наблюдение на Земята и други.

Карадимов заяви още, че МИР ръководи работната група, чиято цел е разработването на национална космическа стратегия и има амбицията за създаване на Национална космическа агенция. Обсъдено беше и доброто сътрудничество между НАСА и Европейската космическа агенция в предходните години и участието на български изследователи и специалисти в съвместни проекти.

Ръководителят на НАСА Бил Нелсън изрази добрите си впечатления от българските студенти и ученици и подчерта, че техният ентусиазъм и детайлни въпроси към космическите мисии и технологии е повод за гордост за България и за оптимизъм за новото бъдеще, свързано с индустрията на космоса.

Посланик Мертен благодари за отличното сътрудничество с Министерството на иновациите и растежа и изрази готовност за съдействие както за задълбочаването на партньорството по „Артемида", така и за установяването на нови сътрудничества между България и САЩ.

От българска страна изразиха благодарност на НАСА и Посолството на САЩ за подкрепата за Софийския фестивал за наука и изкуство „Ало, Космос! Говори България".