/КРОСС/ Фондация „Живот със Синдром на Даун" получи дарение на стойност 7000 лв. от Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп. Със средствата ще бъде заснета и разпространена серия информационни видеоклипове. Те имат за цел да дадат повече актуална информация за положителната страна на живота със синдром на Даун, за възможностите и потенциала, които имат децата с най-често срещаната генетична аномалия. И всичко това е предадено през погледа, опита и преживяванията на семейство, в което синдромът на Даун присъства.
Главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп - Ангел Виденов сподели: „Вярваме, че тази инициатива ще допринесе за разбирането и по-лесното интегриране на хората със синдром на Даун в нашето общество. Фондация „Живот със Синдром на Даун" върши изключителна работа в насърчаването на положителна промяна и ние сме развълнувани да бъдем част от техните усилия за преобръщането на стереотипите. От нас като общество зависи заедно да създадем бъдеще, в което всеки човек със синдром на Даун има възможност да живее пълноценен и щастлив живот."
„Ние превърнахме личната ни история в обществено значима кауза, която хората приемат, подкрепят и споделят! Благодарни сме, това ни дава сили и мотивация да продължаваме! Живеем с мисълта и целта хората със синдром на Даун да бъдат приети, подкрепяни и уважавани такива, каквито са." - каза Силвена Христова - председател на Фондация „Живот със Синдром на Даун" - „Фондация „Живот със Синдром на Даун" подкрепя хората със синдром на Даун, защитава техните права и интереси. Тя дава възможност да покажат, че могат и успяват, като осигурява на над 45 деца и младежи участие в различни проекти напълно безплатно. Тепърва ще показваме техните възможности и умения. Защото всяка малка крачка е огромен успех, свързан с ежедневни усилия от много страни."
Фондация „Живот със Синдром на Даун" ще разпространява заснетите клипове онлайн и чрез профилите си в социалните мрежи (над 400 000 последователи и над 84 милиона гледания в цял свят). Като разказва истории от живота, организацията ще продължи да работи за това да бъде даден шанс на хората със синдром на Даун за обучение и реализация, за качествен, независим и самостоятелен живот. Заедно с това ще продължава да работи ежедневно за промяна на негативните обществени нагласи и предразсъдъци. Сред целите на фондацията са и оказване на постоянна подкрепа на семейства, както и даване на съвети и насърчаване на нови родители на деца със синдром на Даун.
Синдромът на Даун е генeтична аномалия, при която допълнителната 21-ва хромозома е причина за забавяне на физическото и когнитивното развитие. Годишно в България се раждат около 100 деца със синдром на Даун.
1/2