/КРОСС/ акви съкровища крие морското дъно в залива край Созопол? След края на активния туристически сезон, археолозите от Центъра за подводна археология се връщат на местата, които вече трета година проучват около остров Свети Кирик и Юлита.
„Материалите, които откриваме, се надявам да бъдат представени в Центъра за култура и Музейния център", заяви археологът Калин Димитров.
Преди идването на демокрацията островът е достъпен само за военни. Плановете са сега бившата им сграда, която от години стои празна, да приюти всички артефакти, които подводните археолози ще открият на морското дъно. Подводните археологически проучвания в пристанището на Созопол продължават за трета година.
„Акваторията на остров Свети Кирик и Юлита е една от най-важните и интересни зони за българската археология. В пристанището има много богата акумулация на антични материали", разказа още Найден Прахов, подводен археолог, гл. ас.-доктор в Национален археологически институт на БАН.
Под пясъчните пластове са разкрити останки от две праисторически селища. Едното - датиращото от ранната Бронзова епоха на третото хилядолетие преди Христа, а другото - от още по-рано от V хилядолетие преди Христа.
Надеждата на археолозите е при подводните разкопки да открият останки и от потънали кораби. Работата на водолазите и археолозите продължава до края на декември. След прекъсване заради зимните месени, проучванията ще бъдат възобновени догодина.