/КРОСС/ Първите усещания са, че ще има някакъв съспенс на тези избори. Това каза PR експертът Дияна Дамянова в изборното студио на БНТ.
Тя подчерта, че всеки подаден почтен глас е битка срещу купените гласове.
Според нея малките партии, които взимат немалка част от гласовете на избирателите, са форма на избирателен вот. „Малките партии са вот на отчаяние на българския народ", заяви Дамянова.
По думите й има едно латентно недоволство на избирателите още от 2020 г., което би могло да бъде мобилизирано при определена политическа конструкция. Такава според нея обаче в момента не се задава на хоризонта.
Политологът Цветанка Андреева коментира, че ниската избирателна активност би раздробила още повече 51-ия парламент и би затруднила още повече формирането на мнозинство.
Според нея интригата на тези избори е кой ще вземе второто място. „Дали първите двама ще са антагонисти, или пък ще бъдат от един и същи политически сектор ще бъде определящо. Ако са антагонисти, разпределянето по-надолу ще стане много лесно на идеологическа основа. Така могат да се сформират по-ясни, обособени мнозинства, пък и опозиция", обясни тя.
По думите й голямото предизвикателство пред българските политици е съставянето на правителство. „И не толкова реториката на антикорупцията е водеща. При всички, които минаха през властта и се изредиха всякакви коалиции през тези четири години, видяхме, че там, където има власт, има и злоупотреба. Шансът е в това взаимно да се контролират и да се оформи коалиционно управление. Към това трябва да се подходи с разум и прагматичност", коментира Цветанка Андреева.
Политологът Даниел Смилов призова за стратегическо мислене както политиците, така и избирателите.
Евроатлантизъм в България като идея започва да отслабва, тъй като се представлява от партии, носещи корупционно наследство. „Това е нещо, което трябва да го мислим всички, защото във вакуума, който се отваря, могат да влязат евроскептични партии, нови играчи, които опитват да увличат вот, което е българска интерпретация на тръмпизма", допълни Смилов.