Какви са шансовете България да има правителство след седмия предсрочен вот
Секция: Анализи
28 Октомври 2024 10:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Какви са шансовете България да има правителство след седмия предсрочен вот

/КРОСС/ С девет партии шансовете за редовен кабинет намаляха. Ще бъде по-трудно чисто аритметично. Без Бойко Борисов няма да има правителство. Промяната, каквато я искаха хората преди две години, е умряла или е на път да умре. Това заяви политологът Слави Василев в сутрешния блок на BTV „Тази сутрин".

Политическият анализатор Георги Харизанов смята, че за ГЕРБ победата е важна, тя е комплимент за хората в партията. Въпросът е важна ли е победата на големия терен. Ще е изключително сложно да се състави управление, по-способно от сегашното служебно, което от своя страна се справя много добре.

Политологът Даниел Смилов от своя страна запита - Защо нямаме правителство след седем избори? От една страна, ГЕРБ не искат да управляват с ПП-ДБ, понеже смятат, че им налагат условия, които са им неприемливи. От друга страна, не искат да управляват без ПП-ДБ, защото ги е страх от протести или международна реакция. Чакат се сега изборите в САЩ, поне външният натиск да падне. На практика това е причината и тя е принципна. Сега има два пътя пред ГЕРБ за правителство - или ще опитат истински да влязат в тип коалиция с ПП-ДБ, или да поемат риска и да управляват с Делян Пеевски и някой друг. Трета опция има също - да се отиде на служебното правителство пак, но вече става несериозно.

Според Слави Василев единственият вътрешен министър, който се противопостави на купения вот, беше в кабинетите на Радев.

Даниел Смилов допълни, че хората са се произнесли, сега тези девет партии трябва да съставят правителство. Навсякъде по света има коалиции, които не са издържани.

Два варианта - ГЕРБ тръгва с ПП-ДБ или кабинет на малцинствата, бавно преминаване към служебни кабинети и т.н. Някакво обществено доверие и авторитет би имал само първият вариант, смята Харизанов.