/КРОСС/ Ще има ли редовен кабинет и как ще се излезе от изборната спирала? Как новата ситуация в парламента ще реши политическата криза? Какви са вариантите за коалиции след разпределянето на силите в НС? Темата анализират политолозите Цветанка Андреева и Милен Любенов и пиар експертът Нидал Алгафари в студиото на "Здравей, България".
Никои избори след 1989 г. не са били поставяни под съмнение като резултати, не чух никой официално да оспорва изборите", каза Андреева. „Видяхме членове на СИК в определени секции да попълват бюлетини след края на изборния ден, когато се преброяват гласовете", допълни Любенов. „Никой не се е оплакал тежко, не е поискал да се премахват избори. За съжаление много трудно се доказва купуването на гласове, защото сделката между продавач и купувач е идеална, добави Алгафари.
Ако бързо изберат председател, това ще е добър знак, че парламентът няма да буксува. Като фаворит ГЕРБ-СДС е редно да посочи председател на НС. Поне ще постигне съгласието на останалите участници, освен ако не се тръгне към изграждане на мнозинство анти-ГЕРБ, смята Андреева. Според нея ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ би следвало да са основен конструкт в парламента заради идеологиите им.
Разпределението на НС е интересна тема. Потенциален председател би бил и кандидат за служебен министър-председател, отбеляза Любенов. По думите му каквото и мнозинство да бъде съставено, другата важна тема е изборът на главен прокурор.
Председателят трябва да бъде от ГЕРБ. Това ще е за един период от време, през който народните представители да приемат нови закони за вдигане на бариерата за влизане в НС, заяви Алгафари. И допълни, че според него прагът трябва да стане 8%.
Алгафари не смята, че ще бъде съставено правителство: "Наши мечти са ГЕРБ и ПП-ДБ да се съберат", коментира експертът.