/КРОСС/ Около 15 хил. души у нас получават всяка година мозъчен инсулт, а над 7000 загиват или остават с трайна инвалидизация.
Стряскащите данни изнесе началникът на втора клиника по неврология в университетската болница „Св. Марина" във Варна доц. д-р Дарина Георгиева.
България е на трето място, в първата тройка в Европа, по заболеваемост и смъртност от мозъчен инсулт. Това каза днес при отбелязването на Световния ден за борба с инсулта
Д-р Георгиева припомни, че сърдечно-съдовите заболявания са на първо място у нас като причина за смъртност, а инсултът заема второто място.
В отговор на въпрос как може да се промени негативната статистика, специалистът посочи, че това може да стане като населението да бъде все по-информирано за рисковите фактори и чрез самосъзнание да промени някои от тях.
Има неизменяеми фактори като пол, възраст и т.н., но има и изменяеми рискови фактори - начин на хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол, артериално налягане, захарен диабет.
Какво представлява мозъчният инсулт?
Мозъчният инсулт възниква при внезапно нарушаване на кръвоснабдяването на част от мозъка. Съществуват два основни вида инсулт - исхемичен и хеморагичен. Исхемичният инсулт е по-често срещан и се дължи на запушване на кръвоносен съд в мозъка, което води до липса на кислород и загиване на мозъчните клетки. Хеморагичният инсулт настъпва при разкъсване на кръвоносен съд и изтичане на кръв в мозъчната тъкан, като често е свързан с високо кръвно налягане или мозъчни аневризми.
Симптоми, които изискват незабавна реакция
Симптомите на инсулта могат да варират, но основните сигнали включват внезапно изтръпване или слабост в лицето, ръцете или краката, най-често от едната страна на тялото, трудности в говора или разбирането на речта, замаяност и загуба на координация. Често пациентите изпитват внезапно и силно главоболие. Медицинските специалисти съветват при поява на някой от тези симптоми незабавно да се потърси спешна помощ, като ключов фактор за успешното лечение е времето.
Какви са причините и рисковите фактори?
Основните рискови фактори за мозъчен инсулт включват високо кръвно налягане, диабет, високи нива на холестерол, тютюнопушене, затлъстяване и липса на физическа активност. Състояния като предсърдно мъждене и фамилна обремененост също увеличават риска от инсулт. Изследвания показват, че редовните медицински прегледи и промяната на начина на живот могат значително да намалят риска от мозъчно-съдов инцидент.
Методи за лечение и рехабилитация
Бързата медицинска реакция е от съществено значение при исхемичния инсулт, тъй като пациентът може да бъде лекуван със специфични тромболитични лекарства, които разграждат съсирека и възстановяват кръвотока в засегнатия участък от мозъка. При хеморагичен инсулт, лечението може да включва контрол на кръвното налягане и в някои случаи - хирургична намеса.
Рехабилитацията след инсулт е важна част от възстановителния процес и може да включва физиотерапия, логопедични занимания и психологическа подкрепа. Целта е да се възстанови възможно най-много от загубените способности и да се подпомогне пациентът в ежедневните му дейности.
Превенция и обществено здраве
СЗО и други здравни организации насърчават гражданите да приемат здравословен начин на живот и да бъдат внимателни към рисковите фактори, които могат да доведат до инсулт. Редовното измерване на кръвното налягане и проверката на нивата на холестерол и кръвна захар са от съществено значение за ранната диагностика на предразполагащи състояния.