/КРОСС/ Какви са вариантите за управленска коалиция според резултатите от изборите? Кое би било стабилното мнозинство, което може да състави редовен кабинет? Темата в студиото на NOVA "Здравей, България" коментират математикът проф. Михаил Константинов и политологът Георги Проданов.
Проф. Константинов коментира резултатите на партия "Величие" и исканията за касиране на вота, отправени от лидера на партията Ивелин Михайлов. Забравете за 3,999%. Според системата на ЦИК важното е колко гласа не достигат на партията. Не 29, а 31 гласа не стигат на „Величие". Може да има грешка при въвеждането на данните, но протоколите никой не може да ги отвори, заяви той.
Може да се окаже, че разликата е още по-голяма. Не знаем дали резултатът на "Величие" ще се подобри след проверката, добави Проданов.
Проф. Константинов представи таблица, която сравнява броя на народните представители от всяка партия в миналия и бъдещия парламент. Дадохме 120 млн. лв. за разлика под 5%. Седем поредни пъти избираме едни и същи хора, с едни и същи резултати, каза той и се позова на известните думи на Айнщайн: "Лудостта е да правиш едно и също нещо отново и отново и да очакваш различен резултат".
Ние сме в една ситуация, която бих нарекъл "преход" към нещо различно. За мен по-рационално би било първо ГЕРБ да отстъпи по отношение на регулаторите", смята Проданов. Според него най-важните точки за новата власт са изборът именно на нови регулатори и законите, свързани с ПВУ. "Сегашната ситуация изисква различен прочит за излизане от нея. Политиката е изкуство на компромисите - трябва да изберем нов вариант, допълни той. По думите му следващите избрани, които не намират естествен изход от ситуацията, ще "стигат до крайности".