Една от четирите римски вили в света е запазена в Ивайловград
Секция: Туризъм
30 Октомври 2024 19:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Една от четирите римски вили в света е запазена в Ивайловград София събира лидерите в туризма от Балканите на 5 декември

/КРОСС/ Една от четирите римски вили в света, които са запазени до днес, е открита в България и привлича туристи от цял свят, посочва журито на X-то издание на годишните награди за Балканска Туристическа Индустрия. 

Събитието, което ще се проведе на 5 декември в балната зала на хотел Хаят в София, е организирано от Глобал Медиа Груп и агенция за публични комуникации ВИП Комюникейшън, които са част от международната платформа за сътрудничество Global Leaders.Общини, хотелиери, турагенции и мениджъри в туризма от Балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание на Balkan Awards of Tourism Industry 2024. Антична вила АРМИРА и община Ивайловград са финалисти за златните статуетки, съобщават организаторите.

"Армира" е открита преди повече от половин век при строежа на язовир, а разкопките на жилището и неговите околности започват през 1964 г. и продължават до 1980 г. В този период се разкриват множество интересни археологически находки, които разкриват множество аспекти от живота през тази епоха.

Вилата е изградена по подобие на римските дворци, с перистилна сграда и голям басейн. Интересното е, че има над 20 помещения само на първия етаж, а басейнът е под открито небе, като водата се затопляла от слънчевите лъчи. Тези архитектурни елементи разкриват не само лукса, но и напредъка в строителството и живота през този период.

Античната вила е датирана от I-III век сл.Хр. и е призната за най-богатия частен дворец от римско време по българските земи. Била е собственост на богат аристократ, който я построява в центъра на своето земевладение. В центъра на самата вила имало огромен басейн, живописно пълнещ се с водна струя, излизаща от красива мраморна фигура. Цялата вила е била декорирана с плочи и пана от искрящ бял мрамор, част от които може да разгледате и днес. Стените на коридорите и помещенията са били украсени с цветни стенописи. Специален интерес представлява и по-късната мозайка от триклиниума с изображение на Медуза Горгона - символ, който се повтаря многократно в декорацията на вилата. Уникален и единствен от времето на римската епоха у нас е портретът от мозайка в господарската спалня, изобразяващ собственика с двете му деца - реставриран като част от чудесата на вила Армира. Вила Армира е изцяло реставрирана и отворена за посещения.

От 2014 г. е част от движението „100 национални туристически обекта" на Българския туристически съюз.

Тя е паметник на културата със световно значение и е част от обектите в индикативната листа на паметниците на културното наследство на ЮНЕСКО.

През последните години античната вила "Армира" е предмет на реставрационни дейности и консервация, като част от усилията за запазване на културното наследство на България. Това място привлича вниманието на туристи и археолози от цял свят.

Проектът на Община Ивайловград „Устойчиво развитие на археологически обект „Антична вила Армира" по ОПРР започна през 2020 година. Финансирането е комбинирано и е на обща стойност 8,2 млн. лв. Дейностите са свързани с експониране и социализиране на паметника на културата с ювелирни мозаечни украси по подовете, изпълнени от бял и цветен мрамор с човешки, фигурални и геометрични мотиви, капители, ажурни парапети, херми, фрагменти от колони, пиластри, корнизи и облицовки от мрамор.

Проектът осигурява и атракциони около вила „Армира". Един от тях е обновената наблюдателна кула с височина 28 метра - осветена и с външен асансьор, от която се открива красива гледка. Обособен е и интерактивен център, в който гостите могат да разгледат постоянна експозиция с артефакти, открити във вилата и района около нея. В сувенирния магазин ще откриете реплики на артефакти и тематични сувенири. Оформени са детска площадка, алея и много други удобства за посетителите.

Подробна информация за всички възможности за настаняване, почивка, кулинарни изкушения, пътешествия, романтика, приключения и интересни идеи за красиви спомени, гостите намират в Туристически информационен център - Ивайловград.

ВИДЕО: https://www.youtube.com/watch?v=vlnJH-Gp6iY