Камелия Нейкова: ЦИК не може да коригира резултат на база на видеонаблюдението, нито да брои бюлетини
Секция: Интервюта
01 Ноември 2024 09:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Камелия Нейкова: ЦИК не може да коригира резултат на база на видеонаблюдението, нито да брои бюлетини Очакванията към Комисията не са облечени в законово разписано правомощие, заяви още тя

/КРОСС/ ЦИК не може да коригира резултат на база на видеонаблюдението, нито да отвори чувалите и да брои бюлетини. Това обясни пред NOVA председателят на Комисията Камелия Нейкова.

„Като гражданин бих казала, че много от записите на видеонаблюдението пораждат въпроси, на които законодателят е крайно време да даде отговор как да се процедира. Като член на ЦИК ще кажа, че много от очакванията към Комисията не са облечени в законово разписано правомощие. Например призивът в ЦИК да се извърши повторно преброяване на бюлетините", заяви Нейкова.

Тя коментира случая с „Величие", на които не достигат 21 гласа, за да прескочат 4-процентната бариера. В четвъртък в репортаж на БНТ бяха показани записи от 4 секции, в които се споменава няколко пъти номер 4 на „Величие", а накрая се оказва, че отчетените гласове са вписани или ред по-нагоре, или ред по-надолу и така са отишли за други формации. Само от тези четири секции става въпрос за 28 гласа.

„Искам ясно да обясня, че ЦИК няма правомощия в резултат на видеонаблюдението да коригира резултат, вписан в протокола на СИК", каза Нейкова. „Видеонаблюдението беше въведено с цел прозрачност, публичност на процеса. Но в Изборния кодекс не е вписано нищо като последствие", каза Нейков.

Оттук нататък всичко е в ръцете на съда, ако има оспорване на изборния резултат. Тя припомни случая от село Малорад и репликата „Да помогнем на Мартин и Баче Цено". Нейкова обясни, че там съдът е обявил избора за недействителен и се е гласувало отново.

Ако изборите бъдат оспорени и съдът разпореди повторно преброяване на бюлетините, тогава ще се отворят чувалите и ще се установи вота, който носят, обясни още Нейкова.

ЦИК може да подаде сигнал към МВР и прокуратурата. Така е направено и в случая с Белица.

„МВР може да установи дали е извършено престъпление. Членовете на СИК носят съответната отговорност", обясни още Нейкова.