/КРОСС/ След около десет дни Азербайджан ще бъде домакин на COP29, годишната световна среща на върха за климата. Програмата за действие на събитието е към завършване, насочена към най-спешните климатични предизвикателства и подчертаваща пренебрегвани приоритети. Наскоро председателството на COP29 разкри набор от инициативи, предназначени да допълнят Програмата за действие. Покривайки набор от възлови приоритети като енергия, финанси, градове, човешко развитие, връзката между климата и мира и т.н., те също демонстрират уникалните възможности и приноса на Азербайджан към глобалните усилия за климата.
Тези инициативи ще положат основата на различни платформи, партньорства и програми за насърчаване на действията в областта на климата преди, по време и след COP29. Азербайджан активно търси обратна връзка от ангажираните страни с цел насърчаването на по-прозрачен и приобщаващ процес. Този ангажимент е в съответствие с обещанието на страната да проведе COP29 по приобщаващ, прозрачен, безпристрастен и ориентиран към заинтересованите страни начин. Нека разгледаме по-отблизо някои от тези инициативи.
Основният въпрос в дневния ред ще бъде обещанието на богатите държави за финансиране на тези с ниски доходи, спечелило си прозвището „финансовият COP". Значението на финансите като крайъгълен камък за всички действия в областта на климата е неоспоримо и инициативите са разработени със силен акцент върху мобилизирането на основни финансови ресурси, за да се даде възможност за ефективно изпълнение. Азербайджан пое ангажимент да използва своето председателство за преодоляването на пропастта между глобалния юг и глобалния север. Като ключова инициатива, Фондът за финансиране на климата, въплъщава и двете цели. Той се стреми да мобилизира доброволни дарения от страните и компаниите производители на изкопаеми горива, за да се стимулират публични и частни инвестиции с цел смекчаване, адаптиране и научноизследователска и развойна дейност. Освен това ще включва специални съоръжения за предоставяне на бърза помощ на развиващите се страни, изправени пред непосредствените последици от природните бедствия.
Водата е в основата на изменението на климата, като по-голямата част от климатичните въздействия се изпитват чрез прекъсвания във водния цикъл вследствие на наводнения, суши, влошено качество на водата, недостиг на вода, променяща се наличност на вода и т.н. Цифрите са тревожни, тъй като 2,2 милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода. Приблизително половината от световното население в момента е подложено на остър недостиг на вода, като 3,5 милиарда нямат достъп до безопасно управлявана канализация. Въпреки изключителното си значение, на водата не е отдавано достатъчно място в глобалния климатичен дневен ред от дълго време. Въз основа на инерцията и наследството от последните COPs, председателството на COP29 се ангажира да гарантира, че водата ще остане ключов фокус на бъдещите COPs. Инициативата има за цел стартирането на диалога в Баку относно действията във връзка с водния климат, който да служи като платформа за сътрудничество COP към COP, насърчаваща приемственост и съгласуваност.
Азербайджан знае от първа ръка, че военният конфликт има дълготрайно въздействие върху водата, почвата и въздуха, като прави районите недостъпни и неизползваеми. Резултатите от агресивната война, водена на нейните суверенни територии, продължават да възпрепятстват достъпа до земеделски земи и връщането на вътрешно разселените лица в постоянните им места на пребиваване в района на Карабах. Това накара председателството на COP29 да предложи COP Truce като една от първите си инициативи. Вдъхновена от олимпийското примирие, тази инициатива призовава всички да преодолеят политическите различия, да застанат в единство и да спазват примирието през месеца на COP29. Включен в Съвместния тържествен апел, той събра значителна подкрепа в рамките на дни след стартирането си, с одобрения от приблизително 130 държави, 1100 организации и 50 видни световни фигури. Сред поддръжниците са две организации и двама бивши президенти на Република България.
Друга интересна инициатива е инкорпорирана в Декларацията от Баку за засилени действия в туризма. С пряк принос от 4% към световния БВП и допълнителен потенциал за насърчаване на културния обмен, изграждането на мира и развитието на селските райони, туризмът представлява жизненоважен икономически двигател. Въпреки че е отговорен за 8% от глобалните емисии на CO2, туризмът остава до голяма степен отсъстващ в глобалните преговори за климата и COP29 се предвижда да бъде повратна точка в това отношение. Първият ден посветен на туризма на 20 ноември 2024 г. ще послужи като платформа за задълбочени дискусии. Присъединяването към инициативата ще даде на заинтересованите страни достъп до финансови стратегии, които подкрепят проекти за устойчив туризъм.
Много други актуални инициативи също заслужават внимание, особено тези, насочени към постигане на междусекторно взаимодействие. Отличителните примери включват Инициативата на Баку за финансиране, инвестиции и търговия в областта на климата (BICFIT), „Инициативата от Баку" за човешко развитие за устойчивост на климата и Пътищата за многосекторни действия (MAP) за устойчиви и здрави градове.
Председателството на COP29 активно разработва програма, която отразява приоритетите и опасенията на всички заинтересовани страни. Справянето с това значително предизвикателство обаче изисква всеки участник да допринесе и да изиграе своята роля за намирането на решение.