Будителите събраха дарения за бесарабските българи в Молдова
Секция: КУЛТУРА
01 Ноември 2024 20:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Будителите събраха дарения за бесарабските българи в Молдова

/КРОСС/ Любимата народна певица и позната в цял свят от трио „Българка" - Янка Рупкина, бе отличена с почетното звание Будител на годината на церемония в Галерия-музей Анел в София снощи, съобщава ВИП Комюникейшън.

По време на събитието писатели и журналисти дариха средствата от продажбата на своите книги за Бесарбските българи и деца в южна Молдова.

Достойни личности от различни области бяха наградени за съхранението на българския дух у нас и по света. Призовете бяха връчени от Международната академия на Обединените българи и от Организацията на Обединените българи по света. Председателите на двете организации - проф. Николай Ников и Живко Бъчваров, приветстваха гостите.

Те отличиха също и Томе Блажески - председател на сдружение „Цар Борис III" в Охрид. Срещу офиса на клуба преди време бе извършен терористичен акт, свързан със стрелба и хвърляне на камъни, а преди това и други нападения. На 19 януари м.г. жестоко бе пребит секретарят на клуба Христиан Пендиков. Българският културен клуб „Иван Михайлов" в Битоля пък беше подпален. "Всичко това е в резултат на безобразно слабата ни външна политика по отношение правата на българските общности зад граница", категорични са Будителите на днешна България.

Заради посланието за мир с 5-метровия паметник, изработен от над 300 военни каски, с които е оформена думата МИР, заслужено отличие получи и Валентин Черпоков, кмет село Забърдо. Паметникът бе открит през май в Деня на Европа в най-атрактивното село у нас.

Заради каузата си срещу насилието и дарението на над 80 000 лева за Лаборатория за киберсигурност към Центъра за върхови постижения в Техническия университет в столицата, бе връчена награда на Зонта Клуб София. Акцентът отново бе върху инициативите, които казват „не" на насилието и „да" на образованието.

Освен помощта към Техническия университет, дамите от Зонта Клуб София и националните клубове започнаха от 1 ноември мащабна кампания с инициативата "Рада казва НЕ на насилието!".

С последната си книга "През Банкя до Харвард и назад" журналистката и трето поколение писател Патриция Кирилова отново пробужда обществото, макар и в сатирична форма, вдъхновена от Радой Ралин и Алеко. Повече от 10 години Патриция е инициатор на поредица от петиции, подкрепени от над 50 организации, част от които бяха за премахване на лъжите от българската история. По нейна инициатива и с подкрепата на десетки учени и неправителствени организации бе променен законът за най-значимия ни национален празник - 24 май, който вече е на българската азбука, а не на лишената от всякакви исторически аргументи славянска писменост.

Сред отличените бе и Милена Димитрова, журналист с дългогодишна практика, носител на международната награда „За по-добро разбирателство в Югоизточна Европа", връчена й лично от д-р Ерхард Бузек и SEEMO във Виена.
„Фонд за изкуство и Култура „Ангел Симеонов", в чиято колекцията се съхраняват повече от 1600 творби на най-изтъкнатите български майстори на живописта, графиката, пластиката и скулптурата, също получи признание за Будителски дух.

Сред отличените бе проф. Сашо Драганов, акад. Росица Бакалова, доц. д-р Ваня Митова, акад. Румен Спасов, акад. Богомил Георгиев и др. Талантливата певица и тв водеща Цвети Радойчева поздрави призьорите с "Една българска роза" и с авторски песни.

Специални гости на събитието бяха световноизвестният художник Николай Янакиев, ген. Красимир Занев, Лазар Мурджев, съорганизаторът на събитието Дончо Георгиев, бизнесдамите Румяна Борисова и Краси Атанасова, бесарабската българка от Молдова Оксана Желяпова и други.