/КРОСС/ Дали има основание за касиране на изборите ще прецени Конституционният съд (КС). Тези, които не са успели да преминат 4%-та бариера имат своето основание да се съмняват в честността на изборите. От последните дни има видеа, които ни карат да се съмняваме в честността на вота. Това заяви конституционалистът Орлин Колев в предаването „Лице в лице" по БТВ за процедурата за касиране на вота и казуса с марката „ДПС".
Ако се отворят отново чувалите с бюлетините няма да имаме гаранция, че всички бюлетини ще бъдат там или че всички ще са попълнени правилно, подчерта той.
„КС в конкретиката на казуса могат да го сезират 1/5 от народните представители (48 глава), Министерски съвет, президента, представителите на ВКС и КВП и главния прокурор. Трябва да се спази срок от този, който се жалва от изборния резултат. В 15-дневен срок от деня на изборите. Това искане трябва да е подкрепено със съответните доказателства. Дори и да са констатирани конкретни нарушения, те трябва да доведат до промяна на изборния резултат. На практика не може да се докаже, че бюлетините са дописани", обясни конституционалистът.
„Ако питаме дали е морално този ВСС да избере нов главен прокурор, трябва да повдигнем въпроса и дали законът е морален. Няма как юристите да отговорят на този въпрос. Те са хората, които коват правилата и въплъщават закона. С оглед на закона настоящият ВСС е длъжен да го направи", поясни Орлин Колев.
Той коментира и казуса с марката „ДПС": „Този въпрос беше решен за целта на изборите. Той следва да се реши между двете крила на Движението. Съдът трябва да разреши спора им. В ДПС трябва да се установи кой е член, дали е допустимо членовете на дадена партия да бъдат избрани в друга".
бТВ, „Лице в лице"