/КРОСС/ Всеки предмет в изложбата в музея „Гети" в Лос Анджелис е ценен - ако не със скъпоценния си материал или естетическите си качества, то с историческата информация, която носи. Това каза пред БТА кураторът на експозицията доц. Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН).
Както БТА писа, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея „Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Доц. Дамянов отбеляза, че „Древна Тракия и античният свят" е част от цикъл изложби, организирани от музея „Гети", озаглавен „Античният свят в контекст". Той представя различни древни култури, граничещи и взаимодействащи с т. нар. класическа античност на Древна Елада и Рим. „Затова проектът акцентира не просто върху богатствата на Древна Тракия, а върху нейното място в рамките на големия античен свят - например чрез контактите ѝ с древна Атина или с Персийската империя. Тези връзки могат да се проследят още по-назад във времето, до късната бронзова епохата и времето на микенска Гърция", отбелязва доц. Дамянов.
За подбора на експонатите, за пътя до Лос Анджелис и за работата с екипа на музея „Гети" пред БТА разказва кураторът доц. Маргарит Дамянов.