Нели Куцкова: Можеше да се изчака с избора на главен прокурор. Усещането е за нещо нередно
Секция: Интервюта
03 Ноември 2024 17:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нели Куцкова: Можеше да се изчака с избора на главен прокурор. Усещането е за нещо нередно

/КРОСС/ Народните представители да си поставят като първа задача избора на членове на ВСС. За това призова в ефира на БНР Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите.

"ВСС не може да подаде оставка и да се разпусне, защото цялата система остава без ръководство. Смятам, че ще продължи да работи с всичките упреци, че е нелигитимен, докато не бъде избран нов". 

Тя отбеляза още, че можеше да се изчака с избора на главен прокурор. 

"Така или иначе господин Сарафов е начело на прокуратурата. Евентуално да се сформира нов ВСС. Можеше да се пита Конституционния съд дали ВСС с изтекъл мандат има право да избира т.нар. трима големи. Усещането е за нещо нередно. Дори да е законно, то не създава усещане за законност".

Куцкова смята, че е необходимо да се помисли за промяна на ВСС. 

"Трябва да мине през конституционни промени". 

Тя коментира избора на тримата  конституционни съдии, които ще положат клетва на 12 ноември.

Това са д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов от квотата на президента, както и съдия Галя Тонева-Дачева от Наказателната колегия на Върховния касационен съд.

"Четох им биографиите и са впечатляващи. Надявам се да се окажат качествени и принципни конституционни съдии.

Изборът на съдия от двете върховни съдилища премина съвсем културно. Спази се джентълменското споразумение, което има от години, когато се избира върховен съдия, единият път да бъде от Върховния административен съд, другият път да бъде от Върховния касационен съд. 

За никой от тримата кандидатите от Върховния касационен съд не са се чували зловещи неща като връзки с нотариуси, джуджета и други подобни криминални структури. Това е добра новина, макар и мъничка.

Тя анализира и  възможността председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков да остане на поста дори и след края на мандата си, който изтича през ноември. 

Куцкова напомни за казус от 2005 г. и решение на Конституционния съд за подобна ситуация.

"Има ли право човек, избран със 7-годишен мандат, който е по Конституция, след като му изтече мандата да продължава да си изпълнява функциите, вече не като титуляр, а като изпълняващ функциите? В това конституционно решение е казано, че е недопустимо упражняването на правомощията, които са му дадени с мандат. 

Ако на някой му е изтекъл мандата, той има заместници. Нормално е ВСС да назначи за изпълняващ функциите някой от тях, докато се избере нов титуляр. 

Административните съдилища контролират както местната, така и централната изпълнителна власт. Те се произнасят по много решаващи въпроси".