/КРОСС/ Какво е разбирането за „дигитален номад"? bTV Разказва зададе този въпрос на 13 души от 7 държави.
Свободата да си независим и да имаш време да опознаеш света, да се докоснеш до нови култури и да правиш различни неща", твърди австриецът Холгер Мете, организатор на „Банско Номад Фест".
„Посетил съм всяка една държава по света - по дваИзточник: бТВ пъти. Хората, често си мислят, че е странно, ако пътуваш сам. Но за дигиталните номади, това е възможност да провериш границите на своите възможности и да разбереш кой си всъщност", убеден е Хари Мицидис от Гърция, социолог и създател на платформа за пътувания и свързване на дигитални номади.
„Дигиталното номадство звучи като нещо много забавно. Свобода и гъвкавост. Но от друга страна, ти си сам. 70% от хората, които спират да бъдат дигитални номади посочват като причина за това именно самотата", обяснява японецът Рио Осера, участващ в управлението на „Дигитално номадство".
„Има дигитални номади, които пътуват непрекъснато и почти не се прибират вкъщи, но това, което сега е по-популярно, е да имаш постоянен работен офис и от време на време да пътуваш за месец - например до Бургас", твърди германката Еске Сетие-Ейлерс, мениджър „Социални мрежи".
„За да бъдеш дигитален номад, трябва да можеш да работиш сам отнякъде", категоричен е българинът Димитър Дурчов, IT специалист и създател на споделено пространство за работа.
„В Украйна все още има активни дигитални номади, но броят им намалява заради войната. Ние трябва да продължим да поддържаме икономиката си, защото в противен случай няма да имаме държава", обяснява украинката Марта Тротсиук, президент на Асоциацията на украинските галеристи.
„По настоящем корейското правителство се интересува много от привличането на дигитални номади, защото страната ни е изправена пред сериозен риск от много бързо намаляване на населението", отбелязва и Джонг Хьон Чо от Южна Корея, ангажиран с общности за социална промяна.
„Те правят света по-съюзен и по-достъпен. Те се запознават с едно място, после отиват на друго място и разказват за първото. Това помага на света да познава по-добре себе си", категоричен е българинът Борис Павлов, създател на компании за резервации и управление на жилища.
„Мисля, че трябва да се вслушате в себе си - какъв живот бихте искали да имате? А след това да се опитате да го постигнете", споделя вижданията си и германецът Матиас Зайтлер, създател на споделено пространство за живеене.
Терминът „дигитален номад" е въведен за първи път през 1997 г. Днес за дигитален номад може да се счита всеки, който е посетил поне три места годишно извън домашната си база с цел да работи.
По последни данни броят на дигиталните номади в света надхвърля 35 милиона, а до 2035 г. се очаква да достигне около един милиард.
Европейските държави в списъка с най-предпочитани дестинации стават все повече, а през последните години един български град е определян като новият и най-бързоразвиващ се център за дигитални номади.