След вота: По-близо или по-далече сме от редовен кабинет
Секция: Анализи
04 Ноември 2024 12:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След вота: По-близо или по-далече сме от редовен кабинет

/КРОСС/ Въпреки съмненията за честността на изборите, кабинет може да се изгради. Това анализира в NOVA „Здравей, България" социалният антрополог Харалан Александров.

„Проблемът не е в съмненията, те ще се засилват поради цялостната ерозия на доверието в демокрацията. Проблемът с кабинета е по-скоро свързан с отношенията между партиите. Те са силно антагонистични. Имаме една голяма партия - ГЕРБ, но не достатъчно голяма, за да сформира управление, но достатъчно голяма, за да не може без нея. Имаме 2 средни партии - ПП-ДБ и „Възраждане", четири малки и едно джудженце. Сега може да се види кои партии имат интерес да има управление и кои от това да продължи противопоставянето", заяви Харалан Александров.

Политологът Ружа Смилова коментира, че има умора от изборите и нагласи в обществото да няма толкова скоро още едни, затова и тези, които могат да искат касиране на вота, не го правят.

„Най-вероятно това, което ще се случи, е опит за частично касиране. Ще се съберат гласове в парламента да бъдат отворени отделни секции", коментира Смилова.

„Ако се говори за формиране на кабинет в такава нечиста среда, защото има сериозни съмнения за легитимността на резултатите, е необходимо да се изнесат данни кой е печелил от тези машинации и подправяния на резултати", каза Смилова.

Кабинет на малцинството започва да изглежда единственият възможен, коментира Харалан Александров. „Причините са очевидни - ПП-ДБ и „Възраждане" искат да бъдат опозиция", коментира той. „Остават като потенциални партньори четирите малки партии - двете - ДПС и АПС, с ИТН, БСП. На ПП или поне на Асен Василев позицията е категорична - че ще саботира всички опити за съставяне на правителство, лидирани от ГЕРБ. С „Възраждане" изглежда неприемливо, тъй като искат преразглеждане на приоритетите", каза Александров.

Смилова коментира, че вероятно се изчакват и изборите в САЩ. „Но въпросът не е към анализаторите, а към политиците - какво налага една седмица след изборите ние да не знаем какви са възможностите, кое е на първо място", каза Смилова.