Ще се превърне ли Бюджет 2025 в заложник на политическата криза
Секция: Анализи
05 Ноември 2024 10:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ще се превърне ли Бюджет 2025 в заложник на политическата криза

/КРОСС/ Ще се превърне ли бюджетът за 2025 г. в заложник на политическата криза, ще се стигне ли до замразяване на заплати и увеличение на социалните осигуровки, за да се свие дефицита от 3%? Темата коментира в NOVA „Здравей, България" Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Не мисля, че се задава „бюджет брадва", по-скоро ни трябва разумен бюджет, за да не влезем в бюджетна криза. От пандемията насам разходите минаха 40% от БВП. Приходите винаги са 37-38%- Това означава дупка в бюджета. Липсва посока на политиката, доста е хаотична, сменят се постоянно правителства и финансови министри, гласуват се големи разходи в пленарна зала хаотично между първо и второ четене. Това води до бюджет, който няма посока. Но следващата година приходната част ще нарасне с 6-7 милиарда лева поне. Бюджетът ще бъде по-щедър, но не можеш да вдигнеш заплатите в МВР с 40%, заяви Петър Ганев.

По думите му за вдигането на заплатите в МВР допълнителният разход е 1,2 милиарда лева. Трябва да има увеличение, но не може да е 40%. Парламентът трябва да ревизира решението, което зададе новото правило за заплащане. Същото важи за военните. Там допълнителният разход е 500-600 милиона, между 30 и 50% увеличение на заплатите. Същото важи и за висшето образование. Решението на парламента е от март. Зададе се 0,9% от БВП за висше образование. Няма друг такъв текст за друг сектор, каза Ганев.

Според него нарастването на заплатите със 7-8% са абсолютно нормални.

Не може от днес за утре с някакъв хаотичен текст в парламента да вдигнеш в най-голямото министерство с 50% възнагражденията, коментира Ганев.

Според него трябва и ревизия на отстъпките за ДДС и други пропуски в данъчната система.