„Изиграй ми приказка“ Изкуството на жестовия език с нов вдъхновяващ подход за децата с увреден слух
Секция: КУЛТУРА
05 Ноември 2024 14:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Изиграй ми приказка“ Изкуството на жестовия език с нов вдъхновяващ подход за децата с увреден слух

/КРОСС/ Проектът „Изиграй ми приказка" ангажира с иновативен подход вниманието на глухите деца към художествената литература и изкуството, като разработва театрални версии на класически романи и приказки, и заснема готовите продукции във видео формат. Видео-приказките са разработени в сътрудничество с режисьор и специалист по жестов език и могат да бъдат ползвани свободно в интернет. Приказките от проекта можете да видите тук!

На 15 ноември ще се състои премиерата на последните две видеа от проекта - „Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери и „Млада Бога". Събитието ще се проведе от 16:00 до 18:00 часа, в пространството "Щрак" на ул. Христо Белчев 3. Входът е свободен.

В рамките на събитието ще бъдат представени резултатите от изследването на културолога Василка Шишкова, което ще подчертае ролята на жестовия език в театралните постановки за глухи деца. Изследването включва анализи, базирани на интервюта и наблюдения на творческия екип, преподавателите и учениците от СУУУС „Проф. Дечо Денев". Шишкова e утвърден експерт по оценка на културни проекти. Tя ще постави акцент върху взаимодействието между текст и жест и неговото въздействие върху младата публика.

"До трети клас някак е по-лесно - разказват си приказки, илюстрациите помагат. Но как да усетят глухите деца красотата на литературното слово, как да доловят Елин-пелиновото "Мир и ведрина повея от дълбокото звездно небе" - то не е просто да опишеш звездно нощно небе. Ето тук може да помогне художественият жестов език!", споделя в разговор с преподавател по БЕЛ от СУУУС "проф. Дечо Денев", София.

"Културният и образователен принос на проекта „Изиграй ми приказка" е значителен, с това че дава глас и видимост на глухата общност в културното пространство и насърчава не само интеграцията им в културния живот, но и подхранва въображението и артистично изразяване на децата. Това е важна стъпка към изграждането на среда, в която глухите деца да се чувстват включени и вдъхновени да развиват любов към литературата и изкуството.", казва ръководителката на проекта Албена Тагарева, фондация Арт Бюро

В творческия екип на проекта участват: Анна Данкова - режисура и адаптация, Росица Караджова - глуха актриса и специалист по художествен жестов език, Силвана Павлова - консултант по жестов език, Женя Ставрева - сценограф и студентите от театралния департамент на НБУ - Вероника Тапарова, Вероника Шомаклийска, Тони Николов и Тома Иванов.

Инициативата „Изиграй ми приказка" се осъществява в партньорство с Фондация "Развитие и интеграция", Специално училище за деца с увреден слух "Проф. Дечо Денев", София и Театралния департамент на Нов български университет, Съюзът на глухите в България, както и с финансовата подкрепа на фондацията на TELUS International, България и Vivacom Регионален грант.

Уъркшопът беше реализиран с финансовата подкрепа на социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре", в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи", Български дарителски форум.