/КРОСС/ В Съединените щати са в ход президентски избори, на които се изправят един срещу друг кандидатът на Демократическата партия и настоящ вицепрезидент Камала Харис и кандидатът на Републиканската партия и бивш президент Доналд Тръмп. Паралелно се провеждат избори за сенатори, за целия състав на долната камара на американския Конгрес, за губернатори, за щатски събрания и други избираеми органи.
Резултатите се очакват най-рано след 4 часа сутринта в сряда (българско време), но оповестяването им може да отнеме много време.
Властите са разположили допълнителни полицейски сили около избирателните секции, особено в големите градове и потенциално рискови райони, за да предотвратят инциденти и да осигурят безопасността на гласоподавателите.
Федералните агенции, включително Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA), наблюдават активно за кибератаки и дезинформация, насочени към изборния процес. До момента не са докладвани значителни инциденти, засягащи сигурността на изборната инфраструктура.
Полицията на Капитолия на САЩ съобщи, че мъж е бил спрян във вторник по време на проверка за сигурност в Центъра за посетители на Капитолия. Властите казват, че той е миришел на гориво и е носел сигнална ракета и факла. Властите отмениха публичните обиколки на Капитолия за остатъка от деня. Полицията казва, че инцидентът все още разследва.
25-годишен мъж беше арестуван в Мичиган във вторник сутринта по обвинение, че е заплашил с нападение, ако Тръмп спечели изборите. Прокурорите твърдят, че Айзък Сисел е изпратил заплахата до Националния оперативен център за заплахи на ФБР в Западна Вирджиния. Тя гласяла: "Ще извърша атака срещу консерватора Крисчън Филт, в случай че Тръмп спечели изборите". Сисел ще се яви пред федералния съд в рамките на деня.
И в САЩ изборите не минават без проблеми с машините.
Тръмп твърди за сигнали за измама в щата Пенсилвания. Това написа той в страницата си Truth Social във вторник, без да предостави подробности.
В окръг Бедфорд, Пенсилвания, няколко избирателни секции съобщиха за проблеми с машините за преброяване на гласове рано сутринта. Избирателният директор на окръга, Джефри Гейбъл, заяви, че проблемът е идентифициран и екипи за поддръжка са изпратени за отстраняването му. Въпреки това, възможността за гласуване не е била засегната, и всички избирателни секции са били обслужени.
В окръг Стори, Централна Айова, машините за гласуване в почти половината секции не функционират правилно, което предвещава възможни забавяния при отчитането на резултатите. Машините са тествани и причината за техническите затруднения е неизвестна.
На около 80 км разстояние, в окръг Камбрия, служители поискаха удължаване на времето за гласуване след "софтуерен проблем", който е нарушил възможността на избирателите да сканират бюлетините си. Департаментът на щата Пенсилвания работи с местните власти за разрешаване на проблема.
В Джорджия, две избирателни секции в окръг Фултън бяха временно евакуирани за около 30 минути поради фалшиви бомбени заплахи. Местните власти ще търсят възможност за удължаване на времето за гласуване в тези секции.
Федералното бюро за разследване (ФБР) опроверга два видеоклипа, разпространявани онлайн, които твърдят, че агенцията е издала предупреждения за терористични заплахи на избирателни секции и за гласуване в затвори в ключови щати. ФБР заяви, че тези видеоклипове са "фабрикувани" и "неавтентични".
Фалшиви бомбени заплахи, много от които изглежда идват от руски имейл домейни, са били насочени към избирателни места в три считани за ключови за изхода от вота щата - Джорджия, Мичиган и Уисконсин - по време на гласуването в деня на изборите, каза ФБР във вторник.
"Засега нито една от заплахите не е определена като достоверна", се казва в изявление на ФБР, добавяйки, че почтеността на изборите е сред най-важните приоритети на Бюрото. Най-малко две избирателни секции в Джорджия бяха евакуирани за кратко във вторник.
Във Флорида, щатският секретар Корд Бърд заяви, че резултатите от изборите ще бъдат известни до края на вечерта. В Пенсилвания, Сет Блустейн, комисар по изборите във Филаделфия, изрази увереност, че преброяването на бюлетините ще бъде по-бързо в сравнение с 2020 г., благодарение на ново оборудване и по-малък брой гласове по пощата.
Държавният секретар на Мичиган Джоселин Бенсън предупреди избирателите да бъдат внимателни към "чуждестранни агенти", които ще се опитат да отвлекат вниманието от сигурния изборен процес, като същевременно казва, че служителите не са видели никакви доказателства за намеса.
"Не се поддавайте на това, каза Бенсън на пресконференция във вторник. Знаем, че те ще използват всякакъв вид дезинформация и други тактики днес и в следващите дни, за да създадат хаос, объркване, страх, разделение и да посеят съмнение относно това, което е много ясен, прозрачен и сигурен изборен процес."
Бенсън обаче заяви, че екипът ѝ все още не е видял доказателства за нередности и увери избирателите, че 100 души, разпръснати из целия щат, работят за проверка на всички проблеми.
Въпреки тези инциденти, изборният ден в САЩ протича относително гладко, като избирателите упражняват правото си на глас в цялата страна.
Кандидатът за президент Доналд Тръмп вече гласува, Той упражни правото си на глас във Флорида въпреки, че вече е осъден в щата Ню Йорк, тъй като законодателството на Флорида го позволява. Конкурентът му Камала Харис вече е гласувала по пощата, както беше съобщено вече.
"Чувствам се много уверен" в победата си, заяви Тръмп в деня на изборите. "Чувам, че се справяме много добре навсякъде", добави той. Той каза, че това е била "най-добрата" от трите му кампании.
"Но сертифицирането ще отнеме много време", отбеляза републиканският кандидат. Ако това са честни избори, аз ще бъда първият, който ще признае резултатите", каза Тръмп, въпреки че не беше ясно какво отговаря на това определение. Той твърди, че няма планове да каже на поддръжниците си да се въздържат от насилие, ако загуби.
Някои членове на екипа на Тръмп са го съветвали да обяви преждевременна победа, ако спечели достатъчна преднина в ключови щати. Това пише The Guardian, позовавайки се на близкото обкръжение на политика. Съветници считат, че той няма какво да губи, като претендира за победа с преднина от няколкостотин хиляди гласа в Пенсилвания. Предстои да видим дали ще се вслуша в съветите им.
Харис ще прекара изборната нощ в университета "Хауърд", във Вашингтон, окръг Колумбия, който е завършила, каза тя
Републиканският кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс гласува тази сутрин на в Синсинати. Сенаторът се появи в добро настроение, когато пристигна в църквата "Св. Антоний от Падуа", за да гласува със съпругата си Уша и децата им.
След като гласува, Ванс каза пред репортери, че е благодарен на онези, които дойдоха да видят "една от великите традиции в американската демокрация".
Ванс призна, че в една толкова тясно разделена надпревара, без значение кой ще спечели изборите, поне половината от страната ще бъде разочарована. Но той каза, че ако бъде избран, той все още ще третира онези, които не са гласували за него, като американски граждани.
Кандидатът за вицепрезидент на Харис, Тим Уолц, каза на поддръжници, че "краят на изборите са е близо".
Уолц и семейството му бяха посрещнати с аплодисменти, когато влязоха в Capitol Diner в Харисбърг, Пенсилвания във вторник. Уолц насърчи гласоподавателите в критичния щат на бойното поле да гласуват преди затварянето на избирателните секции и благодари на поддръжниците в залата - и в цялата страна - за това, че са "прегърнали това семейство".
Той прогнозира близка надпревара в щата, подчертавайки важността на това отделните граждани да изберат да гласуват днес, като същевременно отправят удари срещу Тръмп.
Уолц също повтори убеждението си, че избирателните системи на САЩ са "най-безопасните избори", като насърчи хората да "запазят спокойствие", докато не постъпят резултатите.
"Имайте предвид, че имаме най-честните, най-свободните и най-безопасните избори. Имаме свободна преса, която следи изборите, за да се увери, че нещата вървят както трябва. Така че просто останете спокойни, изчакайте до края.", каза Валц.
През последните дни президентът Джо Байдън запази относително мълчание и се очаква да направи същото и днес. Байдън и първата дама Джил Байдън ще наблюдават изборните резултати от резиденцията на Белия дом с дългогодишни помощници и висш персонал на Белия дом, каза служител на Белия дом. Байдън, който няма публични събития в графика си, се очаква да получава редовни доклади, докато тече гласуването в цялата страна. Неговият прессекретар Карин Жан-Пиер няма да проведе типичния си ежедневен брифинг във вторник.
Байдън направи последната си предизборна изява в събота, когато изнесе реч пред работниците от името на кампанията Харис-Уолц в Скрантън, Пенсилвания.
Америка гласува и за контрола върху двете камари на Конгреса. Републиканците имат по-лесен път в Сената на САЩ, където демократите защитават няколко места в републикански щати, докато Камарата на представителите изглежда оспорвана.
Повече от 80 милиона американци вече гласуваха предварително, по пощата или лично, според избирателната лаборатория на Университета на Флорида.
За да се спечелят президентските избори в САЩ, на кандидатите са необходими 270 електорални гласа, от общо 538 електори.
Съединените щати имат над 230 милиона гласоподаватели. Но приблизително само 160 милиона от тях са регистрирани като гласоподаватели и не всички от тях ще гласуват в действителност. На изборите през 2020 г. избирателната активност беше около 66% от имащите право на глас - най-високата от повече от век насам.
Калифорния, най-населеният щат, има 54 електори, тъй като има 52 конгресмени и 2 сенатори в Конгреса. Шестте щата с най-малко население (Аляска, Делауер, Северна Дакота, Южна Дакота, Върмонт, Уайоминг) и Вашингтон, окръг Колумбия, имат само по 3 гласа.
Даден кандидат може да спечели гласовете на избирателите в цялата страна, но да загуби изборите в избирателната колегия. През 2016 г., когато Тръмп спечели президентския пост пред Хилъри Клинтън, въпреки че изоставаше с близо три милиона гласа в цялата страна.
Между 6 и 11 декември щатите удостоверяват резултатите от изборите. Резултатите може да станат известни часове след вота, но може и това да отнеме няколко дни.
На 17 декември делегатите, които заедно образуват Избирателната колегия, се събират в съответните щати и окръг Колумбия, за да изберат президент и вицепрезидент.
На 25 декември гласовете на електорите трябва да бъдат получени до тази дата от председателя на Сената (роля, която се изпълнява от вицепрезидента, понастоящем Камала Харис) и от ръководителя на Националния архив.
На 6 януари вицепрезидентът председателства преброяването на гласовете на Избирателната колегия на съвместно заседание на двете камари на Конгреса, съобщава резултатите и обявява кой е избран.
На 20 януари ще се проведе церемонията по встъпване в длъжност на победителя в изборите и неговия подгласник като президент и вицепрезидент. На тази церемония двамата официално полагат клетва.
Business Insider припомня за четирите дела (две федерални и две щатски) срещу Тръмп. Спечелването на изборите до голяма степен би освободило бившия президент в обозримо бъдеще от тях. Загуба за него означава, че той трябва да се изправи лице в лице с тези случаи.
Независимо дали Тръмп ще спечели или загуби изборите обаче, той има задължителна дата за произнасяне на присъдата в Манхатън на 26 ноември.
Тръмп, първият президент на САЩ, съден за престъпление, може да получи присъда до четири години затвор за присъдата си през май по 34 престъпления за фалшифициране на бизнес записи, за да прикрие плащането на 130 000 долара на порноактрисата Сторми Даниелс. Присъдата е много малко вероятна.
Има известен шанс тази дата да се отложи. Тръмп обеща да се бори срещу обвинението и присъдата си в апелативните съдилища в Ню Йорк. Той ще твърди, че доказателствата по делото включват действия, които са извършени в официалната му роля на президент и е имал имунитет.
Тръмп има две федерални обвинения, и двете повдигнати от специалния прокурор Джак Смит, и двете подлежат на президентско помилване, въпреки че самопомилване никога не е било правено.
Ако бъде преизбран за президент, Тръмп може да поиска от главния си прокурор да уволни Смит. Той може също така да поиска от съдилищата да спрат федералните съдебни преследвания, тъй като има дългогодишна политика на Министерството на правосъдието, че действащ президент не може да бъде преследван, докато е на поста, или да се опита да се помилва.
Тръмп каза в интервю за консервативно радио миналия месец, че ако бъде избран, ще уволни Смит "в рамките на две секунди". Разпоредбите на Министерството на правосъдието позволяват уволнението на специален адвокат само за основателна кауза, но Тръмп може да накара своя главен прокурор да отмени тази наредба.
Тръмп се призна за невинен и по двете федерални обвинения.
Делото за федерална намеса в изборите - ако Тръмп загуби, това не означава, че наказателното преследване на Смит по най-сериозния федерален случай на Тръмп - обвинения, че се е опитал да отмени изборите през 2020 г. - ще върви напред с пълна скорост.
Тръмп ще продължи да оспорва на основание президентския имунитет, прогнозират експерти.
През юли Върховният съд на САЩ издаде становище, което предоставя на президентите защита от наказателно преследване за техните официални действия. Становището също така забранява използването на официални доказателства при наказателното преследване на бивш президент, дори по обвинения, които не са свързани с официални действия.
През август Смит обаче спечели преработен обвинителен акт, който подчертава, че Тръмп е обвинен за поведението си като частен гражданин, търсещ длъжност.
Делото за секретни документи на Тръмп, в което се твърди, че той не е върнал секретни документи, които е взел от Белия дом, беше отхвърлено през юли от номинирания от Тръмп американски окръжен съдия Ейлийн Кенън, която каза, че назначаването на Смит нарушава конституцията.
Гласоподавателите са разделени в оценките си дали Тръмп или Харис ще се справят по-добре с различни проблеми. Това показаха резултатите на проучване на AP VoteCast, проведено сред повече от 110 000 избиратели в цялата страна.
Тръмп има предимство пред Харис за икономиката и имиграцията. Тези въпроси бяха в основата и на предизборното му послание, в което обвини администрацията на Байдън-Харис за високите цени и незаконното преминаване на границата между САЩ и Мексико.
Но Харис е подкрепяна за правата за абортите, както и за здравеопазването. По време на кампанията Харис говори за достъпа до аборт и медицински грижи за жените като въпрос на фундаментална свобода, докато Тръмп каза, че това е въпрос, който е най-добре оставен на щатите, след като Върховният съд отмени "Роу срещу Уейд" през 2022 г.
Тръмп каза, че митата върху стоки на съперници и съюзници - както и по-голямото производство на петрол - ще стимулират икономиката, докато Харис каза, че неговите мита ще влошат инфлацията.
По въпроса кой би се справил по-добре с данъците, AP VoteCast установи, че гласоподавателите са приблизително разделени между двамата кандидати.
Редица чуждестранни държавни лидери и представители вече коментираха вота.
Най-големите опашки в избирателните секции в САЩ обикновено се образуват сутрин и вечер. В избирателните секции, където украинските депутати са наблюдатели, досега около 200 души са гласували за кандидатите за президент на САЩ. Това съобщи украинският депутат Микита Потураев, ръководител на комисията по хуманитарна и информационна политика на Върховната рада и заместник-председател на Парламентарната асамблея на ОССЕ, в коментар за "Укринформ".
"В момента работим в щата Мериленд, в град Анаполис, известен с това, че е домакин на най-старата Военноморска академия на САЩ. Открихме и избирателна секция във Вашингтон, окръг Колумбия. Атмосферата в избирателните секции е много спокойна", отбеляза той.
Според Потураев денят на изборите в САЩ е обикновен работен ден, а не празник. "Затова, когато избирателните секции отворят в 7:00, много хора се опитват да гласуват преди работа, което води до опашки сутрин."
Мисията на ОССЕ за наблюдение на изборите в САЩ не включва наблюдатели от Русия или Беларус, добави той.
Потураев очаква опашки да се образуват отново след работния ден, около 17 часа, но отбеляза, че в момента секциите са сравнително празни. Той подчерта спокойствието и приятелската атмосфера, като каза: "Никъде няма напрежение".
Вицепрезидентът на ОССЕ подчерта значителна разлика от избирателната система на Украйна: избирателните секции в САЩ не изискват избирателите да се регистрират в конкретна секция, така че "гражданите могат да отидат във всяка избирателна секция, за да гласуват".
"Всички избори в САЩ са важни и въздействащи за нас, каза Кирстен Хилман, посланик на Канада в Съединените щати. Те са в основата на нашия икономически просперитет. Те са жизненоважен партньор в сигурността."
Хилман пътува из Америка, за да се среща с ключови членове на екипите на републиканците и демократите, за да се подготви за всякакви резултати. В изборната нощ, след като задълженията ѝ в посолството приключат, тя ще гледа резултатите със съпруга си и приятели.
Хилман знае повече от всеки друг какви са огромните залози за Канада. "Който и да седи в Овалния кабинет и Конгреса, взема решения, които могат да засегнат Канада, които ни предоставят възможности, или предизвикателства за нас, каза Хилман. Трябва да сме готови и за двете."
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум каза в понеделник, че ще изчака американските власти да обявят официалните резултати от изборите, преди тя и правителството да направят изявление за хода на отношенията.
В сутрешния си брифинг Шейнбаум обеща сътрудничество и уважение към решенията, които избирателите в САЩ вземат.
"Ще имаме добри отношения", каза Шейнбаум, добавяйки, че нейното правителство ще работи в тясно сътрудничество с бъдещата администрация.
По време на общите избори в САЩ през 2020 г., когато кандидатът на Демократическата партия Джо Байдън спечели над бившия президент Доналд Тръмп, тогавашният президент на Мексико Андрес Обрадор се въздържа да поздрави Байдън и да признае победата му повече от 30 дни.
Китай се готви за резултат, който - независимо кой спечели - ще доведе до още четири години на ожесточено съперничество между двете суперсили по въпроси, свързани с търговията, технологиите и сигурността, предава "Ройтерс".
Стратезите в Пекин казаха, че докато очакваха по-агресивна реторика и потенциално осакатяващи мита от републиканския кандидат Доналд Тръмп, някои смятат, че той може да бъде воден от прагматизъм и желание да сключи споразумения за търговията и Тайван.
От кандидата на Демократическата партия Камала Харис Пекин очаква предсказуемост и продължаване на подхода на американския президент Джо Байдън, съсредоточен върху работата със съюзници по свързани с Китай въпроси като ограничаване на технологиите, Тайван и конфликти в Украйна и Близкия изток.
И двата резултата е малко вероятно да доведат до промяна, казаха анализатори, като се има предвид колко широкомащабно стана геополитическото съперничество с Пекин и колко политически смъртоносно е дори усещането за достигане до Китай от двете страни на пътеката във Вашингтон.
"Независимо кой е избран, структурните напрежения са неоспорима реалност и се превърнаха в широко приет двупартиен консенсус в САЩ", каза Хенри Хуияо Уанг от базирания в Пекин мозъчен тръст Център за Китай и глобализация.
Политикита на администрациите на Тръмп или Харис относно китай "вероятно ще бъдат стратегически последователни", казаха експерти от Пекинския университет, Уанг Джиси, Ху Ран и Джао Дзянуей в статията си във Foreign Affairs.
"Като президенти и двамата кандидати биха представлявали предизвикателства и недостатъци за Китай и никой не изглежда вероятно да иска голям военен конфликт или да прекъсне всички икономически и обществени контакти", казаха те, добавяйки, че поради това "Пекин едва ли ще има ясно предпочитание."
Очаква се Харис да запази митата на Тръмп върху китайския внос на стойност стотици милиарди долари след преразглеждане от страна на администрацията на Байдън на тези мита, които бяха наложени за първи път от Тръмп.
Демократите разшириха митата в области, които според тях са от стратегическо значение за Вашингтон или, според тях, са застрашени от китайско свръхпроизводство, включително електрически превозни средства.
Съединените щати ще бъдат принудени да преодолеят вътрешното разделение в обществото, независимо от резултата от президентските избори. Това заяви официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова в коментар за телевизионния канал RT.
"Мисля, че сега основната болка на Америка като нация и народ е по някакъв начин, на първо място, да гарантира, че тези резултати са приети от самото американско общество, като се вземе предвид опитът от минали избори, и второ, какъвто и да е този резултат може би, очевидно, те ще трябва да преодолеят вътрешни емоционални разногласия, каза тя. Виждате как хората буквално са готови да се нападат, защото друг носи символи или кампании за политик, на когото вярва и вярва, отбеляза дипломатът. Всичко това вече, дори преди избори, буквално води до улични погроми и това не са изолирани случаи. И честно казано, струва ми се, че дори в Щатите никой не знае или разбира, защото това е безпрецедентно.