Терористи, заложници, заседнали в пещера, пострадали в труднодостъпни терени и тежка катастрофа в Бургас тази събота
Секция: БЪЛГАРИЯ
06 Ноември 2024 12:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Терористи, заложници, заседнали в пещера, пострадали в труднодостъпни терени и тежка катастрофа в Бургас тази събота Градът е домакин на първата по рода си Научно-практическа конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм“

/КРОСС/ Военни ще освобождават заложници, спасители ще издирват изгубени в пещера и планинска пресечена местност със спасително куче, а парамедици, полицаи и пожарникари ще режат автомобил, за да спасят пострадали в катастрофа и ще покажат „златен стандарт" при екстракция и мобилизация при тежък пътен травматизъм. Службите ще действат в синхрон, за да дадат най-доброто от себе си и да спасят човешки животи. Всичко това ще се случи на мащабна демонстрация в Бургас тази събота. Университет „Проф. д-р Асен Златаров" е домакин на Първата научно-практическа конференция по „Спешна медицина при бедствени ситуации, тероризъм и тежък травматизъм". Събитие от такъв мащаб не е провеждано до момента у нас.

Организатори на конференцията са Съюзът на парамедиците в България и Университет „Проф. д-р Асен Златаров", със съдействието на Община Бургас. В нея ще участват над 200 души - лекари от спешни центрове и спешни отделения, военни лекари и парамедици, експерти по контратероризъм, спасителни и доброволни формирования от страната и чужбина.

Гост на конференцията е президентът на Европейската общност по спешна медицина (ЕUSEM) д-р Робърт Лийч. Потвърденото чуждестранно участие е от Турция, Словения, Сърбия, Гърция. В лекционната част са заложени теми, свързани с менажирането на кризисни ситуации с много жертви, практическият опит от земетресението в Турция, алгоритми за действие при химическа атака, организация на спешната помощ, медицински казуси и клинични случаи. Ще има и уъркшоп по спешна медицина, в който лекарите и парамедиците могат да подобрят своите професионални умения.

Научната програма започва от 9 ч. на 8 ноември, т.г., петък в аулата на Медицински факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас. В този час е официалното откриване на конференцията.

На 9 ноември, събота, от 9 до 11 ч. са предвидени: симулация на терористичен акт, търсене и спасяване на изгубени в пещера и труднодостъпна планинска местност със съдействието на куче-спасител, оказване на спешна медицинска помощ и евакуация. В демонстрациите ще се включат курсанти от Националния военен университет „Васил Левски" с инструктор военен парамедик от Центъра за професионално обучение към ВМА, Областната дирекция на МВР Бургас, Районната служба по пожарна безопасност и защита на населението, „Пещерно спасяване", „Аварийно спасяване" - Пловдив и Съюзът на парамедиците в България.

Демонстрацията ще се проведе в Хале 1 на Университета (намира се на 200 м вляво като се застане с гръб към входа на Медицински факултет).