Калоян Паргов: Нестабилността в българо-китайските отношения идва от сляпото следване на чужди интереси
Секция: ИКОНОМИКА
06 Ноември 2024 13:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: Нестабилността в българо-китайските отношения идва от сляпото следване на чужди интереси

/КРОСС/ България отчаяно се нуждае от реиндустриализация, а автомобилостроенето е нещо, което може да изиграе ролята на своеобразен икономически стимул. А защо не заедно с Китай, счита председателят на СИНПИ.

Политическата нестабилност в българо-китайските отношения се изразява в сляпото следване на чужди икономически и политически интереси, често оправдавайки се общите позиции на ЕС, формирани под влиянието на същите тези интереси. Най-пресен пример за това са увеличените мита върху вноса на електромобили произведени в Китай. Това каза председателят на СИНПИ д-р Калоян Паргов във въвеждащото си изказване в началото на Международната конференция „История и перспективи на българо-китайските отношения - политика и икономика: двустранни и регионални аспекти", посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Република България и Китайската народна република.

Приветствия към форума изпратиха президентът на България Румен Радев, под чийто патронаж се провежда конференцията, министърът на външните работи на България Иван Кондов и зам.-министърът на външните работи на Китай Дън Ли.

На място приветствия отправиха зам.-председателят на Народното събрание проф. д-р Андрей Чорбанов, Михаил Миков - председател на НС (2013 - 2014) и Стефан Янев - служебен министър-председател (2021).

Въвеждащо изказване направи и посланикът на Китайската народна република в България Н. Пр. Дай Цинли.

„На фона на ескалиращите търговски отношения между САЩ и Китай, едва ли Европа има полза да следва задокеанския пример, който едва ли ще я направи по-силна. А България, като последна по всичко положително в ЕС, най-малкото има нужда от още отрицателни влияния върху собствената си икономика", отбеляза Паргов и допълни, че всяка криза създава възможности, които си струва да потърсим съвместно, особено на фона на 75 годишните отношения между двете държави.

По думите му България отчаяно се нуждае от реиндустриализация, а автомобилостроенето е нещо, което може да изиграе ролята на своеобразен икономически стимул. „А защо не заедно с Китай?", попита той.

Калоян Паргов счита, че гражданският, неправителственият сектор в България и Китай може да изиграе ключова роля в генерирането на инициативи, които да стимулират двустранните икономически и културни отношения и да поставят на ново, много по-интензивно ниво материалния и нематериалния обмен между двете държави.

Членът на УС на СИНПИ Чавдар Минчев изрази удовлетворение от интереса

към конференцията и посочи, че това е още едно доказателство за споделения стремеж към задълбочаване на партньорството между двете страни и двата народа.

„Ние има какво да научим от изграждането на китайския дух, посредством въздигане на националния дух, в основата на който е патриотизмът и консолидацията на националните сили", заяви посланик Минчев.