Заупокойни богослужения в памет на Българския патриарх Максим в Троянската света обител
Секция: Православие
06 Ноември 2024 15:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Заупокойни богослужения в памет на Българския патриарх Максим в Троянската света обител

/КРОСС/ На 6 ноември се изпълват 12 години от кончината на приснопаметния Български патриарх Максим, който се престави пред Бога през 2012 г. По този повод в Троянската света обител Негово Светейшество Българският патриарх Даниил възглави заупокойната света Литургия и панихидата за блаженопочившия патриарх Максим.

С Негово Светейшество съслужиха Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил и Техни Преосвещенства Мелнишкият епископ Герасим - гл. секретар на Св. Синод, Величкият епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители, Браницкият епископ Пахомий - първи викарий на Софийския митрополит, архим. Стефан, архим. Григорий, йеромонасите Натанаил и Йосиф от епархията ни в САЩ, Канада и Австралия и протодякон Иван Петков.

След Заупокойната литургия на гроба на патриарх Максим, в съборния храм на Троянската света обител, бе отслужена и панихида, в която молитвено се включи и ставр. ик. Нелуц Опря - представител на Румънския патриарх у нас.

„Всички познаваме дядо Максим и особено в последните му години на немощ - той беше пример за издръжливост, постоянство, твърдост, убеденост, отстояване до край на вярата и Христовата истина. Удивително е как натрупаният опит през тези 86 години послушание на Църквата, 86 години в служба на Бога, от които 71 години духовно звание и 70 години в сан. Четиридесет и една години предстоятел на родната ни Църква.

Само мисълта за тази библейска възраст и това дълголетно служение вече ни говори за Божия промисъл в неговия живот. Жив свидетел на три епохи - царско време, когато вярата бе на почит, където съвсем съзнателно, доброволно се е обърнал и се е отдал в служба на Бога, поел е кръста на служение в Църквата; скоро след това - идването на един тежък атеистичен период, никак нелесен, особено за вярващите човеци. Но това, което бе възприел - послушанието към Бога, към Църквата и усърдното служение, това, което от ранна възраст бе възприел и проявяваше във всяко едно възложено послушание - му даде да разбере, че няма нищо по-силно от Бога. И, когато служим на Бога с вяра, упование, постоянство - дори да има много големи трудности и дори светът да се е опълчил срещу човека - с Божията помощ човекът ще устои и ще премине през всички опасности.

Вярата и верността му към Бога, любовта му към Бога се проявяваше от ранните му години. Но най-вече бе засвидетелствана и стана видна, Бог я разкри в годините на т.нар. преход, когато очаквахме и народът посрещна с радост т.нар. свобода, която обаче донесе за Църквата големи страдания... Ние сме свидетели как през годините дядо Максим понесе отрицание, измяна, физически удари, недоверие, обаче на всичко това отговаряше с кротост, с благост, с упование в Бога, с молитва. Но Господ му даде физически да надживее и да види обръщането и покаянието на онези, които го отричаха, казвайки „ти не си нашия патриарх". А в същото време тогава, когато събратя постъпваха така - през 1998 г. по инициатива на Светейшия ни патриарх в София бе свикан Всеправославен събор именно по повода на този спор в БПЦ - разкола. За да каже съборният глас в Църквата кой е Българският патриарх и коя е Църквата, която го припознава. И тогава единодушният глас на всички поместни Православни църкви засвидетелства високия авторитет на нашия приснопаметен първойерарх", каза в словото си патриарх Даниил.

Величкият епископ Сионий благодари от името на братството на манастира за благодатната среща и посещение на патриарх Даниил и засвидетелства духовната молитвена подкрепа на братята на светата обител.

***
За снимки и видео тук: https://bg-patriarshia.bg/news/zaupokoyni-bogosluzhenia-v-pamet-na-balgarskia-patriarh-maks--1