/КРОСС/ С военен ритуал, заупокойна молитва и откриване на изложбата „Варна. Последната битка" беше отбелязана 580-ата годишнина от Битката при Варна в Парк-музей „Владислав Варненчик", филиал на Националния военноисторически музей.
В приветственото си слово зам.-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова изтъкна, че последният кръстоносен поход на Балканите е част от един по-голям процес, водещ до осъзнаване на нашата обща европейска идентичност. „Той е част от колективната памет на народите, която ни учи да се борим за нашите ценности, да помним онези, дали живота си за тях, и да ценим мира", подчерта тя.
Директорът на Парк-музей „Владислав Варненчик" Милен Димов представи подготвената специално за случая изложба „Варна. Последната битка". Реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей - Русе, Регионален исторически музей - Силистра, Регионален исторически музей - Шумен, тя може да бъде разгледана до края на януари 2025 г.
На събитието присъстваха областният управител на Варна г-жа Андрияна Андреева, зам.-председателят на Общинския съвет г-жа Цветелина Атанасова, заместник-кмета на община Варна Снежана Апостолова, началникът на Военноморска база - Варна капитан I ранг Борислав Великов, представители на полската и унгарската общност, на местната власт, командири и началници на военни формирования, представители на военно-патриотичните съюзи, граждански организации и колеги от музейната гилдия. Те поднесоха венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав III и паметника на трансилванския воевода Янош Хуняди.