/КРОСС/ Световният ден на науката се отбелязва всяка година на 10 ноември.
Започва като начин за отваряне на света на научните изследвания и открития, за да се ангажират всички с актуални научни проблеми и разработки. Световният ден на науката има за цел да покаже, че може да не сте учен или изследовател, науката е навсякъде около вас и е част от живота на всеки. Правейки науката по-достъпна, Световният ден на науката е един от начините, по които науката може да се използва, за да вдъхнови хората да учат и да участват в нея.
Пълното му име е Световен ден на науката за мир и развитие и това разказва повече за мисията му да помогне за осъществяването на сътрудничество между учени, живеещи на места, в които има война.
Идеята за международен ден на науката е предложена през 1999 г. по време на Световната конференция по въпросите на науката под егидата на ЮНЕСКО. През 2001 г. празникът е одобрен и от тогава се чества ежегодно в повечето страни по света.
Световният ден на науката тази година е посветен на темата "Защо науката има значение - ангажиране на умовете и овластяване на бъдещето ".
През август 2023 г. Общото събрание на ООН (ООН) обяви периода 2024-2033 г. за Международно десетилетие на науките за устойчиво развитие. Това бележи важна стъпка в глобалните усилия за овладяване на научните знания за устойчиво бъдеще. Това Десетилетие има за цел да мобилизира широк спектър от научни дисциплини, включително основни и приложни науки, социални и хуманитарни науки, както и интердисциплинарни и нововъзникващи области, за да допринесе за трансформативната промяна в обществата, икономиките и околната среда.
Тази година Световният ден на науката за мир и развитие ще предостави възможност за ангажиране на широка публика с акцент върху младите хора и ненаучни участници в откриването и изследването на ролята на науката в нашия бързо променящ се дигитализиран свят.