ООН: Парижкото споразумение за климата е в опасност
Секция: Интервюта
11 Ноември 2024 13:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ООН: Парижкото споразумение за климата е в опасност

/КРОСС/ Целите на Парижкото споразумение за климата „са в голяма опасност", а 2024 г. е на път да счупи нови температурни рекорди, предупреди ООН при откриването на преговорите COP29 в Баку.

Периодът 2015-2024 г. ще бъде и най-топлото десетилетие, регистрирано някога, заяви Световната метеорологична организация към ООН в нов доклад, основан на шест международни набора от данни и цитиран от АФП.

Това ускорява свиването на ледниците и покачването на морското равнище и води до екстремни метеорологични условия, които нанасят щети на общностите и икономиките по света.

„Амбициите на Парижкото споразумение са в голяма опасност", заяви СМО, докато световните лидери се събираха за преговори за климата в Азербайджан.

В рамките на Парижкото споразумение почти всички държави на Земята се ангажираха да работят за ограничаване на затоплянето до „доста под" 2 °C над прединдустриалните нива и за предпочитане под 1,5 °C.

Но наблюдателят на ЕС за климата „Коперник" вече заяви, че през 2024 г. температурата ще надхвърли 1,5 °C.
Това не означава непосредствено нарушение на Парижкото споразумение, което измерва температурите в продължение на десетилетия, но подсказва, че светът е далеч от пътя на своите цели.

СMO, която разчита на по-широк набор от данни, също заяви, че 2024 г. вероятно ще наруши границата от 1,5 °C и ще счупи рекорда, поставен едва миналата година.

„Климатичната катастрофа удря здравето, задълбочава неравенствата, вреди на устойчивото развитие и разклаща основите на мира. Уязвимите са най-силно засегнати", заяви ръководителят на ООН Антонио Гутериш.

Анализът на екип от международни експерти, създаден от СMO, установи, че понастоящем дългосрочното глобално затопляне вероятно е около 1,3 °C в сравнение с базовия сценарий от 1850-1900 г., съобщиха от агенцията.

„Всяка част от градуса на затопляне е от значение", подчерта ръководителят на СМО Селесте Сауло.

„Независимо дали става въпрос за ниво на затопляне под или над 1,5 °C, всяка допълнителна степен на глобално затопляне увеличава екстремните климатични явления, въздействията и рисковете", допълни тя.

В доклада се предупреждава, че концентрациите на парникови газове в атмосферата, които блокират бъдещото повишаване на температурата дори при намаляване на емисиите, са достигнали нови върхове през 2023 г. и изглежда са се покачили още повече през тази година.

Топлината в океаните вероятно също ще бъде сравнима с рекордните стойности, наблюдавани през миналата година.
Сауло предупреди, че поредицата от опустошителни екстремни метеорологични явления по света през тази година „за съжаление са нашата нова реалност".

Според нея те са „предвкусване на нашето бъдеще" .