Валерий Тодоров: Фокусът на американската политика оттук нататък ще бъде върху Тихоокеанската зона – към Китай
Секция: Коментари
12 Ноември 2024 11:54
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Валерий Тодоров: Фокусът на американската политика оттук нататък ще бъде върху Тихоокеанската зона – към Китай

/КРОСС/ След като Доналд Тръмп беше избран за президент на САЩ, консолидира властта си като обяви намерението си да назначи Том Хомaн за отговорник за граничната полиция и издаде указания към републиканските сенатори за назначенията в кабинета. Именно тези указания предизвикват опасения за потенциално заобикаляне на традиционните механизми за контрол и баланс във Вашингтон.

„Фокусът на американската политика оттук нататък ще бъде върху Тихоокеанската зона - към Китай. По цялата линия на кадровите промени в САЩ са хора, които са привърженици на твърдата линия и са хора от близкия кръг на Доналд Тръмп", коментира журналистът Валерий Тодоров в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.

„Положителната страна на Марко Рубио, Елис Степаник и Майкъл Уолц като съветници за национална сигурност към Белия дом е, че са хора, които осъзнават, че Америка има интереси и в международен план, които трябва да бъдат защитавани", каза журналистът и международен анализатор Христо Римпопов.

Според него предстоят хаотични четири години, през които Тръмп ще се опитва да действа като геополитик. „Не мисля, че разполага с познанията и експертизата за смели стъпки във външната си политика. При предстоящите преговори между Русия и Украйна ще се убедим в това", добави Римпопов.

„Притесненията, които имаше Нетаняху предвид сложните разговори с демократите, вече изчезват. Тръмп категорично е на страната на Нетаняху и като политика, и като личност. Вероятно ще се опита да доведе нещата докрай с всички рискове, които произтичат от това и с по-твърдите американски гаранции. По-скоро ще отслабне вниманието към войната в Украйна за сметка на това към действията на Израел и Тихоокеанският регион", каза Тодоров.

По думите на Римпопов както привържениците, така и критиците на Тръмп определят политиката му като непредсказуема.

„Той не е привърженик на многостранните преговори. В ЕС вижда всяка страна поотделно. Смята, че Германия е една от държавите, които трябва най-силно да се ангажират с войната в Украйна. Според мен САЩ ще изострят отношенията си с Китай. Ще се опитат да изяснят и търговските си отношения с Южна Корея", обясни Тодоров.