/КРОСС/ В тези тежки времена повече от всякога на страната ни е нужно обединение и голяма цел, в която всички да повярват и да последват. Това заяви бившият премиер Симеон Сакскобургготски в интервю за БНР.
За него, колкото "песимизми и катастрофизми" да изживява българският народ последните години, то хората са способни и имат възможностите да променят живота и битието си.
"Искам да видя проспериращо българско общество. Мисля, че това не е нещо непостижимо, с днешните технологични възможности, но трябва нещо да ни мотивира всички. Представете си какво чудесно предизвикателство за хората би било да се каже: Докато не стигнем някъде, няма да спрем! Това е, но пък е мечта, но дано да го видим това по-скоро, не след три, четири поколения", посочи той във видеокаст поредицата на общественото радио "Говори...", посветена на делото на неговия баща - цар Борис III, наречен от българите Обединител.
"Ще оцелеем, имаме си и мястото в Европейския съюз (ЕС), което е допълнителна гаранция да оцелее страната ни. В това отношение не се тревожа, това сега са просто моменти и разбира се ги преживяваме тежко. Но ако погледнем след 20 г. назад или напред, голяма част от тези тревоги или притеснения, въобще няма да ни се струват, че са били оправдани. За бедни и богати съм на мнение, че във всички страни е едно и също. Въпросът е как се оправят и гледат напред и как се обединяват, за да дръпне страната. Мислих, че тук ние можехме много повече да сме постигнали, през тези над 30 години, ако бяхме обединени", коментира той.
Освен природните дадености, които България притежава, има още едно, по-ценно богатство. Това са младите и ученолюбиви българи, които прославят родината ни с моженето си пред света, обърна внимание той.
"На картата на света, къде сме, е нещо много специфично - с всевъзможни алтернативи и перспективи, а и самите хора са с по-високи ниво, над средното от много други страни, където съм живял и видял. Ние нали сме си специалисти и се самобичуваме, но ако се огледаме и ако човек види резултатите на младежите ни, които по разни програми следват в чужбина, феноменално е да се види с какви резултати се връщат. Мисля, че в това отношение сме далеч по-богати от това, което ние си мислим, защото има известно сиромахолюбие у нас, което е много особено, но си го има", заключи бившият премиер.