Министър Малинов: Единните усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата на енергийния преход
Секция: ИКОНОМИКА
13 Ноември 2024 18:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Малинов: Единните усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата на енергийния преход На COP29 България анонсира инициативата си за диалозите за енергийна свързаност за подобрен енергиен преход

/КРОСС/ „Регионалното партньорство за обмен на най-добри практики при изграждането на междусистемни връзки е един от ключовите фактори за развитие на електроенергийната система в съответствие със съвременните предизвикателства за интегриране на възобновяемата енергия." Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на представянето на българската инициатива относно диалозите за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства на Европейската политическа общност за подобрен енергиен преход. Събитието, чиито домакин бе министър Малинов, се състоя в павилиона на нашата страна в Баку в рамките на 29-та сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата в присъствието на президента Румен Радев, министър-председателя на Гърция Кириакос Мицотакис, министрите на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдужа, на Гърция Теодорос Скилакакис, на Белгия Тине Ван дер Страатен, на Молдова Виктор Парликов, зам.-министъра на Азербайджан Орхан Жейлянов, министъра на иновациите и растежа на България доц. Д-р Росен Карадимов, енергийният зам.-министър Ива Петрова и други официални лица.

Нон-пейпърът относно диалозите за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства на Европейската политическа общност за подобрен енергиен преход призовава за задълбочаване на междурегионалното сътрудничество за предоставяне на по-устойчиви, сигурни и чисти енергийни системи. Инициативата е в изпълнение на целите на Парижкото споразумение и в подкрепа на свързаността за пренос на електроенергия в коридора от юг към север, която ще осигури възможност за интегриране на възобновяемата енергия в енергийните системи. Белгия, Чехия, Гърция, Италия, Молдова, Румъния, Великобритания, Унгария са първите държави, подкрепили инициативата. Очакваме към нея да се присъединят и други държави.

„Нашата визия е да проведем поредица от технически и политически структурирани диалози с цел обмен на мнения по теми от общ интерес през следващите месеци", поясни министър Малинов. През м. февруари 2025 г. на тематично събитие в София ще бъде определен обхватът на диалозите и ще бъдат формулирани конкретни области, в които би било най-полезно да споделяме знания, ноу-хау и опит. По думите на министър Малинов единните и координирани усилия на държавите за развитие на електроенергийните им системи са най-точният отговор на предизвикателствата, свързани с енергийния преход.