Петър Петров: Изборът на председател не е фатален, но е решаващ за бъдещето на парламента
Секция: ПОЛИТИКА
14 Ноември 2024 18:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петър Петров: Изборът на председател не е фатален, но е решаващ за бъдещето на парламента

/КРОСС/ На фона на продължаващия блокаж в 51 Народно събрание, народният представител от „Възраждане" Петър Петров, кандидат за председател на парламента, сподели своето мнение за текущата политическа ситуация, трудностите в избора на председател и визията му за решаване на парламентарните проблеми.

„В последните три години това е петото Народно събрание, в което участваме, и очевидно фигурата на председателя става знакова за последващите разговори за съставяне на правителство", отбеляза той. Според Петров в последните парламенти се е наложила практиката различни парламентарни групи, освен тази с най-висок резултат, да предлагат свои кандидати за председател. „Виждаме, че вече имаме пет кандидатури за този пост в настоящото Народно събрание. Това може и да е обичайно, но в крайна сметка винаги се стига до една или две фигури, около които се формира съгласие."

Относно потенциална подкрепа за друг кандидат, Петър Петров подчерта, че решението е на парламентарната група на „Възраждане". „Към настоящия момент решението ни е да издигнем своя кандидатура", обясни той, като остави възможността за диалог отворена.

Той също така коментира и изказването на президента, който обяви, че няма да започне консултациите за съставяне на правителство, докато не бъде избран председател. „Няма нищо ново или необичайно. Ще напомня, че в 48 Народно събрание също бяха нужни няколко дни за избора на председател", отбеляза народният представител, като припомни, че забавянето тогава не е довело до „фатални" последици.

Петров изтъкна значението на председателския пост и обясни, че след промените в Конституцията, председателят вече има по-сериозна роля в определянето на хода на парламентарните дейности. „Фигурата на председателя е толкова важна, не само за разговорите около правителството, но и за установяване на парламентарната дисциплина", подчерта той.

Народният представител коментира отменената среща с ПП-ДБ. „Получихме покана за разговори, които трябваше да се проведат във вторник в 18:30. Два часа преди срещата получихме официално уведомление, че срещата се отменя, без да бъдат посочени мотиви", обясни той. Според Петров, „Възраждане" е готова за диалог с всяка партия, която желае да обсъди законодателната програма и идеите за съдебна реформа, предложени от тях.

Петър Петров акцентира върху ангажимента на политическата организация да внесе важни законопроекти, включително закон за фалит на физически лица. „Целта е да се премахне практиката на „вечния длъжник" - един проблем, който засяга много българи", обясни той и изрази готовност „Възраждане" да работи за промени в изборното законодателство, които да минимизират практиките на купуване на гласове и манипулация на вота.

На въпрос дали се чувстват изолирани в парламента, Петров заяви: „Няма как да се чувстваме изолирани, особено след като в предишния парламент имахме председатели на пет постоянни комисии." Според него, „Възраждане" ще продължи да търси подкрепа за своите законопроекти и да работи активно в парламентарните комисии.

Народният представител коментира и съвместната жалба с БСП, която цели промени в конституционните разпоредби, свързани със служебното правителство и въпроса за двойното гражданство на депутати: „Това е сериозен въпрос, който ще бъде внесен в Конституционния съд и се надяваме той да бъде разгледан по-скоро".

Той подчерта, че основен приоритет за „Възраждане" е да се постигнат съществени промени в изборното законодателство. „Наказателният кодекс не е променян от години по отношение на престъпления, свързани с правата на гражданите. Време е за сериозна реформа в тази област", отбеляза Петров и обяви, че „Възраждане" планира кръгла маса с граждански организации и експерти, за да се обсъдят най-големите проблеми в изборния процес.

В заключение Петър Петров изрази мнението, че най-доброто за България са справедливи избори и силно участие на гражданите. На въпроса дали се очакват нови избори или съставяне на коалиционно правителство, той отговори: „Голяма част от обществото иска кабинет, но аз бих казал - кабинет, но не на всяка цена."